Brady 0.5" x 0.437" Polyester Label - THT-12-480-10
Brady 0.5" x 0.437" Polyester Label - THT-12-480-10Brady$196.52
No reviews have been added for this product.
Brady
Removable Polyester (B-522) is ideal for alphanumeric and barcode applications such as electronic component marking and general purpose applications.
| Part Number | THT-12-522-10 |
| Product Number | 170233 |
| UPC | 754473645465 |
| UOM | Roll of 10000 Labels |
| Brand Name | Brady |
| Adhesive Type | Removable Acrylic |
| Application | Barcode Labeling, General Identification, Temporary Labeling, General Identification |
| Average Outdoor Durability | Not Recommended |
| Brady Material Number | B-522 |
| Color | Clear |
| Compatible Surface Types | General |
| Continuous or Die-cut | Die-cut |
| Core Diameter (imperial) | 3 in |
| Core Diameter (metric) | 76.20 mm |
| Corner Type | Rounded |
| Dimensions (imperial) | 0.437 in H x 0.5 in W |
| Dimensions (metric) | 12,70 mm (W) x 11,10 mm (H) |
| Enables Industry Compliance (North America) | ASTM D 1000 |
| Finish | Gloss |
| Height (imperial) | 0.437 in |
| Height (metric) | 11.10 mm |
| Horizontal Repeat (imperial) | 0.662 in |
| Horizontal Repeat (metric) | 16.81 mm |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor Use |
| Label Properties | Heat Resistant, Removable |
| Label/Tape Size (imperial) | 0.437 in H x 0.5 in W |
| Label/Tape Size (metric) | 11.10 mm H x 12.70 mm W |
| Material | Polyester |
| Material Type | Polyester |
| Maximum Service Temperature (°C) | 100 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 212 °F |
| Minimum Service Temperature (°C) | -70 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -94 °F |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Label |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Printer Compatibility | i5100, i6100, i7100, i7500, THT 3 in Core Printers |
| Printer and Label Applications | General Identification |
| Printer supply or Pre-printed | Printer supply |
| Quantity per Roll | 10000 |
| Quantity per Row | 5 |
| Recommended Ribbon | i75-R6002, IP-R6002, R6002 |
| Recommended Ribbon Series | R4500, R6000HF |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant, Chemical-resistant, High Temperature-resistant, Solvent-resistant |
| Ribbon Series | R6000HF |
| SAP B-Number | B-522 |
| SAP Local Description | THT-12-522-10 (0.5 inW x 0.437 inH) |
| Secondary Label Included | Secondary Label is Not Included |
| Service Temperature Range (°C) | -70 °C - 100 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -94 °F - 212 °F |
| Shape | Rectangle |
| Smart Cell | No |
| Thickness (imperial) | .003 in |
| Thickness (metric) | .0762 mm |
| Total Quantity | 10000 |
| Vertical Repeat (imperial) | 0.687 in |
| Vertical Repeat (metric) | 17.45 mm |
| Web Width (imperial) | 3.35 in |
| Web Width (metric) | 85.09 mm |
| Width (imperial) | 0.5 in |
| Width (metric) | 12.70 mm |
Brady
Removable Polyester (B-522) is ideal for alphanumeric and barcode applications such as electronic component marking and general purpose applications.
| Part Number | THT-12-522-10 |
| Product Number | 170233 |
| UPC | 754473645465 |
| UOM | Roll of 10000 Labels |
| Brand Name | Brady |
| Adhesive Type | Removable Acrylic |
| Application | Barcode Labeling, General Identification, Temporary Labeling, General Identification |
| Average Outdoor Durability | Not Recommended |
| Brady Material Number | B-522 |
| Color | Clear |
| Compatible Surface Types | General |
| Continuous or Die-cut | Die-cut |
| Core Diameter (imperial) | 3 in |
| Core Diameter (metric) | 76.20 mm |
| Corner Type | Rounded |
| Dimensions (imperial) | 0.437 in H x 0.5 in W |
| Dimensions (metric) | 12,70 mm (W) x 11,10 mm (H) |
| Enables Industry Compliance (North America) | ASTM D 1000 |
| Finish | Gloss |
| Height (imperial) | 0.437 in |
| Height (metric) | 11.10 mm |
| Horizontal Repeat (imperial) | 0.662 in |
| Horizontal Repeat (metric) | 16.81 mm |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor Use |
| Label Properties | Heat Resistant, Removable |
| Label/Tape Size (imperial) | 0.437 in H x 0.5 in W |
| Label/Tape Size (metric) | 11.10 mm H x 12.70 mm W |
| Material | Polyester |
| Material Type | Polyester |
| Maximum Service Temperature (°C) | 100 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 212 °F |
| Minimum Service Temperature (°C) | -70 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -94 °F |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Label |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Printer Compatibility | i5100, i6100, i7100, i7500, THT 3 in Core Printers |
| Printer and Label Applications | General Identification |
| Printer supply or Pre-printed | Printer supply |
| Quantity per Roll | 10000 |
| Quantity per Row | 5 |
| Recommended Ribbon | i75-R6002, IP-R6002, R6002 |
| Recommended Ribbon Series | R4500, R6000HF |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant, Chemical-resistant, High Temperature-resistant, Solvent-resistant |
| Ribbon Series | R6000HF |
| SAP B-Number | B-522 |
| SAP Local Description | THT-12-522-10 (0.5 inW x 0.437 inH) |
| Secondary Label Included | Secondary Label is Not Included |
| Service Temperature Range (°C) | -70 °C - 100 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -94 °F - 212 °F |
| Shape | Rectangle |
| Smart Cell | No |
| Thickness (imperial) | .003 in |
| Thickness (metric) | .0762 mm |
| Total Quantity | 10000 |
| Vertical Repeat (imperial) | 0.687 in |
| Vertical Repeat (metric) | 17.45 mm |
| Web Width (imperial) | 3.35 in |
| Web Width (metric) | 85.09 mm |
| Width (imperial) | 0.5 in |
| Width (metric) | 12.70 mm |