Brady 0.65" x 0.2" Circuit Board Label - THT-14-776-10
Brady 0.65" x 0.2" Circuit Board Label - THT-14-776-10Brady$578.57
No reviews have been added for this product.
Brady
Thermal transfer polyimide material is ideal for use in high temperature applications and is green in color for differentiation from other polyimide products.
| Part Number | THT-47-776-10 |
| Product Number | 146036 |
| UPC | 754473548957 |
| UOM | Roll of 10000 Labels |
| Brand Name | Brady |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| After Process | Yes, this material will work with this application |
| Application | Circuit Board Labeling, Component and Equipment Labeling |
| Approval/Compliance (EMEA) | UL Pending for UL 969 Labelling and Marking Standard |
| Average Outdoor Durability | Not Recommended |
| Board Application | Through Hole Technology - Top, Through Hole Technology - Bottom, Surface Mount Technology (SMT) - Top/Bottom, After Process |
| Brady Material Number | B-776 |
| Color | Light Green |
| Compatible Surface Types | High Surface Energy |
| Continuous or Die-cut | Die-cut |
| Core Diameter (imperial) | 3 in |
| Core Diameter (metric) | 76.20 mm |
| Corner Type | Rounded |
| Dimensions (imperial) | 0.2 in H x 0.65 in W |
| Dimensions (metric) | 16,51 mm (W) x 5,08 mm (H) |
| Enables Industry Compliance (North America) | MIL-STD-202G, Method 215K Resistance to Solvents |
| Finish | Gloss |
| Format | IP Compatible |
| Height (imperial) | 0.2 in |
| Height (metric) | 5.08 mm |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor Use |
| Industry | Aerospace, Automotive, Electronics, Manufacturing |
| Industry Compliance UL | UL969 |
| Label Properties | Heat Resistant, Permanent Adhesive |
| Label/Tape Size (imperial) | 0.2 in H x 0.65 in W |
| Label/Tape Size (metric) | 5.08 mm H x 16.51 mm W |
| Material | Polyimide |
| Material Properties | Harsh Flux Wash-resistant |
| Material Type | Polyimide |
| Maximum Service Temperature (°C) | 300 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 572 °F |
| Minimum Service Temperature (°C) | -70 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -94 °F |
| Performance Characteristics | Abrasion resistance, High heat resistance, Low temperature resistance, Solvent/Chemical resistance |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Label |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Printer Compatibility | BBP81, A8500, i5100, i7100, i7500, PR Plus, IP Series, THT 3 in Core Printers |
| Printer and Label Applications | Circuit Board, General Identification |
| Printer supply or Pre-printed | Printer supply |
| Quantity per Roll | 10000 |
| Quantity per Row | 1 |
| Recommended Ribbon | i75-R6000, IP-R6000, R6000 |
| Recommended Ribbon Series | R6000HF |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant, Chemical-resistant, Corrosion-resistant, Humidity-resistant, Temperature-resistant |
| Ribbon Series | R6000HF |
| SAP B-Number | B-776 |
| SAP Local Description | THT-47-776-10 |
| Service Temperature Range (°C) | -70 °C - 300 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -94 °F - 572 °F |
| Shape | Rectangle |
| Smart Cell | No |
| Surface Mount Technology SMT | Yes, this material will work with this application |
| Thickness (imperial) | 4.4 mil |
| Thickness (metric) | 0.112 mm |
| Through Hole Technology | Top: Yes, Bottom: Yes |
| Total Quantity | 10000 |
| Trade Name | UltraTemp |
| Vertical Repeat (imperial) | 0.3 in |
| Vertical Repeat (metric) | 7.62 mm |
| Web Width (imperial) | 0.85 in |
| Web Width (metric) | 21.59 mm |
| Width (imperial) | 0.65 in |
| Width (metric) | 16.51 mm |
Brady
Thermal transfer polyimide material is ideal for use in high temperature applications and is green in color for differentiation from other polyimide products.
| Part Number | THT-47-776-10 |
| Product Number | 146036 |
| UPC | 754473548957 |
| UOM | Roll of 10000 Labels |
| Brand Name | Brady |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| After Process | Yes, this material will work with this application |
| Application | Circuit Board Labeling, Component and Equipment Labeling |
| Approval/Compliance (EMEA) | UL Pending for UL 969 Labelling and Marking Standard |
| Average Outdoor Durability | Not Recommended |
| Board Application | Through Hole Technology - Top, Through Hole Technology - Bottom, Surface Mount Technology (SMT) - Top/Bottom, After Process |
| Brady Material Number | B-776 |
| Color | Light Green |
| Compatible Surface Types | High Surface Energy |
| Continuous or Die-cut | Die-cut |
| Core Diameter (imperial) | 3 in |
| Core Diameter (metric) | 76.20 mm |
| Corner Type | Rounded |
| Dimensions (imperial) | 0.2 in H x 0.65 in W |
| Dimensions (metric) | 16,51 mm (W) x 5,08 mm (H) |
| Enables Industry Compliance (North America) | MIL-STD-202G, Method 215K Resistance to Solvents |
| Finish | Gloss |
| Format | IP Compatible |
| Height (imperial) | 0.2 in |
| Height (metric) | 5.08 mm |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor Use |
| Industry | Aerospace, Automotive, Electronics, Manufacturing |
| Industry Compliance UL | UL969 |
| Label Properties | Heat Resistant, Permanent Adhesive |
| Label/Tape Size (imperial) | 0.2 in H x 0.65 in W |
| Label/Tape Size (metric) | 5.08 mm H x 16.51 mm W |
| Material | Polyimide |
| Material Properties | Harsh Flux Wash-resistant |
| Material Type | Polyimide |
| Maximum Service Temperature (°C) | 300 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 572 °F |
| Minimum Service Temperature (°C) | -70 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -94 °F |
| Performance Characteristics | Abrasion resistance, High heat resistance, Low temperature resistance, Solvent/Chemical resistance |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Label |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Printer Compatibility | BBP81, A8500, i5100, i7100, i7500, PR Plus, IP Series, THT 3 in Core Printers |
| Printer and Label Applications | Circuit Board, General Identification |
| Printer supply or Pre-printed | Printer supply |
| Quantity per Roll | 10000 |
| Quantity per Row | 1 |
| Recommended Ribbon | i75-R6000, IP-R6000, R6000 |
| Recommended Ribbon Series | R6000HF |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant, Chemical-resistant, Corrosion-resistant, Humidity-resistant, Temperature-resistant |
| Ribbon Series | R6000HF |
| SAP B-Number | B-776 |
| SAP Local Description | THT-47-776-10 |
| Service Temperature Range (°C) | -70 °C - 300 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -94 °F - 572 °F |
| Shape | Rectangle |
| Smart Cell | No |
| Surface Mount Technology SMT | Yes, this material will work with this application |
| Thickness (imperial) | 4.4 mil |
| Thickness (metric) | 0.112 mm |
| Through Hole Technology | Top: Yes, Bottom: Yes |
| Total Quantity | 10000 |
| Trade Name | UltraTemp |
| Vertical Repeat (imperial) | 0.3 in |
| Vertical Repeat (metric) | 7.62 mm |
| Web Width (imperial) | 0.85 in |
| Web Width (metric) | 21.59 mm |
| Width (imperial) | 0.65 in |
| Width (metric) | 16.51 mm |