Brady 0.65" x 0.2" Matte Polyester Label - THT-14-8459-10
Brady 0.65" x 0.2" Matte Polyester Label - THT-14-8459-10Brady$45.46
No reviews have been added for this product.
Brady
These labels are ideal for rating plate applications and general-purpose labeling with high-quality barcodes and graphics. Film contains recycled PET.
| Part Number | THT-14-618-10 |
| Product Number | 170393 |
| UPC | 888434587645 |
| UOM | Roll of 10000 Labels |
| Brand Name | Brady |
| Acceptable Ribbon Series | R4900, R6000HF |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| After Process | Yes, this material will work with this application |
| Application | Data and Telecommunications Labeling, General Identification, Barcode Labeling, General Identification |
| Approval/Compliance (EMEA) | UL Recognised, cUL Recognised |
| Auto-apply Compatible | No |
| Board Application | After Process |
| Brady Material Number | B-618 |
| Color | White |
| Compatible Surface Types | High Surface Energy |
| Continuous or Die-cut | Die-cut |
| Core Diameter (imperial) | 3 in |
| Core Diameter (metric) | 76.20 mm |
| Corner Type | Rounded |
| Dimensions (imperial) | 0.2 in H x 0.65 in W |
| Dimensions (metric) | 16,51 mm (W) x 5,08 mm (H) |
| Enables Industry Compliance (North America) | CSA Approved, UL 969 |
| Finish | Matte |
| Format | IP Enabled |
| Height (imperial) | 0.2 in |
| Height (metric) | 5.08 mm |
| Horizontal Repeat (imperial) | 0.7 in |
| Horizontal Repeat (metric) | 17.78 mm |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor Use |
| Industry | Automotive, Beverage processing, Electronics, Manufacturing, Voice & data communication |
| Industry Compliance UL | cUL |
| Label Properties | Harsh Environment, Permanent Adhesive |
| Label/Tape Size (imperial) | 0.2 in H x 0.65 in W |
| Label/Tape Size (metric) | 5.08 mm H x 16.51 mm W |
| Material | Polyester |
| Material Properties | Chemical-resistant |
| Material Type | Polyester |
| Maximum Service Temperature (°C) | 120 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 248 °F |
| Minimum Service Temperature (°C) | -70 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -94 °F |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Label |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Printer Compatibility | i5100, i6100, i7100, i7500, i7500 |
| Printer and Label Applications | General Identification, Rating & Name Plates |
| Printer supply or Pre-printed | Printer supply |
| Quantity per Roll | 10000 |
| Quantity per Row | 4 |
| Recommended Ribbon | i75-R4900, i75-R6002, IP-R4900, IP-R6002, R4900, R6002 |
| Recommended Ribbon Series | R4900, R6000HF |
| Resistance Properties | Chemical-resistant, Corrosion-resistant, Humidity-resistant |
| Ribbon Series | R6000HF, R4900 |
| SAP B-Number | B-618 |
| SAP Local Description | THT-14-618-10, 0.20 IN x 0.65 IN |
| Service Temperature Range (°C) | -70 °C - 120 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -94 °F - 248 °F |
| Shape | Rectangle |
| Smart Cell | No |
| Surface | For smooth surfaces |
| Surface Mount Technology SMT | No, this material does not work with this application |
| Thickness (imperial) | 0.0028 in |
| Thickness (metric) | 0.0711 mm |
| Total Quantity | 10000 |
| Vertical Repeat (imperial) | 0.3 in |
| Vertical Repeat (metric) | 7.62 mm |
| Web Width (imperial) | 2.95 in |
| Web Width (metric) | 74.93 mm |
| Width (imperial) | 0.65 in |
| Width (metric) | 16.51 mm |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
Brady
These labels are ideal for rating plate applications and general-purpose labeling with high-quality barcodes and graphics. Film contains recycled PET.
| Part Number | THT-14-618-10 |
| Product Number | 170393 |
| UPC | 888434587645 |
| UOM | Roll of 10000 Labels |
| Brand Name | Brady |
| Acceptable Ribbon Series | R4900, R6000HF |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| After Process | Yes, this material will work with this application |
| Application | Data and Telecommunications Labeling, General Identification, Barcode Labeling, General Identification |
| Approval/Compliance (EMEA) | UL Recognised, cUL Recognised |
| Auto-apply Compatible | No |
| Board Application | After Process |
| Brady Material Number | B-618 |
| Color | White |
| Compatible Surface Types | High Surface Energy |
| Continuous or Die-cut | Die-cut |
| Core Diameter (imperial) | 3 in |
| Core Diameter (metric) | 76.20 mm |
| Corner Type | Rounded |
| Dimensions (imperial) | 0.2 in H x 0.65 in W |
| Dimensions (metric) | 16,51 mm (W) x 5,08 mm (H) |
| Enables Industry Compliance (North America) | CSA Approved, UL 969 |
| Finish | Matte |
| Format | IP Enabled |
| Height (imperial) | 0.2 in |
| Height (metric) | 5.08 mm |
| Horizontal Repeat (imperial) | 0.7 in |
| Horizontal Repeat (metric) | 17.78 mm |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor Use |
| Industry | Automotive, Beverage processing, Electronics, Manufacturing, Voice & data communication |
| Industry Compliance UL | cUL |
| Label Properties | Harsh Environment, Permanent Adhesive |
| Label/Tape Size (imperial) | 0.2 in H x 0.65 in W |
| Label/Tape Size (metric) | 5.08 mm H x 16.51 mm W |
| Material | Polyester |
| Material Properties | Chemical-resistant |
| Material Type | Polyester |
| Maximum Service Temperature (°C) | 120 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 248 °F |
| Minimum Service Temperature (°C) | -70 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -94 °F |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Label |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Printer Compatibility | i5100, i6100, i7100, i7500, i7500 |
| Printer and Label Applications | General Identification, Rating & Name Plates |
| Printer supply or Pre-printed | Printer supply |
| Quantity per Roll | 10000 |
| Quantity per Row | 4 |
| Recommended Ribbon | i75-R4900, i75-R6002, IP-R4900, IP-R6002, R4900, R6002 |
| Recommended Ribbon Series | R4900, R6000HF |
| Resistance Properties | Chemical-resistant, Corrosion-resistant, Humidity-resistant |
| Ribbon Series | R6000HF, R4900 |
| SAP B-Number | B-618 |
| SAP Local Description | THT-14-618-10, 0.20 IN x 0.65 IN |
| Service Temperature Range (°C) | -70 °C - 120 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -94 °F - 248 °F |
| Shape | Rectangle |
| Smart Cell | No |
| Surface | For smooth surfaces |
| Surface Mount Technology SMT | No, this material does not work with this application |
| Thickness (imperial) | 0.0028 in |
| Thickness (metric) | 0.0711 mm |
| Total Quantity | 10000 |
| Vertical Repeat (imperial) | 0.3 in |
| Vertical Repeat (metric) | 7.62 mm |
| Web Width (imperial) | 2.95 in |
| Web Width (metric) | 74.93 mm |
| Width (imperial) | 0.65 in |
| Width (metric) | 16.51 mm |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |