Brady 0.65" x 0.2" Non-Reflow Circuit Board Label - THT-47-777-10
Brady 0.65" x 0.2" Non-Reflow Circuit Board Label - THT-47-777-10Brady$488.37
No reviews have been added for this product.
Brady
Keep your printed circuit board and electronic component pre-process identification running smoothly.
| Part Number | THT-14-777-10 |
| Product Number | 150845 |
| UPC | 754473630638 |
| UOM | Roll of 10000 Labels |
| Brand Name | Brady |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Application | Circuit Board Labeling |
| Approval/Compliance (EMEA) | UL Recognised to UL969 Labelling and Marking Standard when printed with Brady Series R6300 ribbon. See UL file MH25991 for specific details. |
| Brady Material Number | B-777 |
| Color | White |
| Compatible Surface Types | General |
| Continuous or Die-cut | Die-cut |
| Core Diameter (imperial) | 3 in |
| Core Diameter (metric) | 76.20 mm |
| Corner Type | Rounded |
| Dimensions (imperial) | 0.2 in H x 0.65 in W |
| Dimensions (metric) | 16,51 mm (W) x 5,08 mm (H) |
| Enables Industry Compliance (North America) | CSA, MIL-STD-202G, UL 969 |
| Finish | Gloss |
| Height (imperial) | 0.2 in |
| Height (metric) | 5.08 mm |
| Horizontal Repeat (imperial) | 0.7 in |
| Horizontal Repeat (metric) | 17.78 mm |
| Indoor or Outdoor Use | Outdoor Use |
| Industry Compliance MIL_STD | MIL-STD-202G, Method 215K |
| Industry Compliance UL | UL969 |
| Label Properties | Chemical Resistant, Heat Resistant, Permanent Adhesive |
| Label/Tape Size (imperial) | 0.2 in H x 0.65 in W |
| Label/Tape Size (metric) | 5.08 mm H x 16.51 mm W |
| Material | Polyimide |
| Material Properties | Harsh Flux Wash-resistant |
| Material Type | Polyimide |
| Maximum Service Temperature (°C) | 300 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 572 °F |
| Minimum Service Temperature (°C) | -70 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -94 °F |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Label |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Printer Compatibility | i5100, i6100, i7100, i7500, THT 3 in Core Printers |
| Printer and Label Applications | Circuit Board, General Identification |
| Printer supply or Pre-printed | Printer supply |
| Quantity per Roll | 10000 |
| Quantity per Row | 4 |
| Recommended Ribbon | i75-R6302, R6302 |
| Recommended Ribbon Series | R6300 |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant, Chemical-resistant, Corrosion-resistant, Humidity-resistant, Weather-resistant |
| Ribbon Series | R6300 |
| SAP B-Number | B-777 |
| SAP Local Description | THT-14-777-10 |
| Service Temperature Range (°C) | -70 °C - 300 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -94 °F - 572 °F |
| Shape | Rectangle |
| Smart Cell | No |
| Thickness (imperial) | 4.2 mil |
| Thickness (metric) | 0.1041 mm |
| Total Quantity | 10000 |
| Trade Name | UltraTemp |
| Vertical Repeat (imperial) | 0.3 in |
| Vertical Repeat (metric) | 7.62 mm |
| Web Width (imperial) | 2.95 in |
| Web Width (metric) | 74.93 mm |
| Width (imperial) | 0.65 in |
| Width (metric) | 16.51 mm |
Brady
Keep your printed circuit board and electronic component pre-process identification running smoothly.
| Part Number | THT-14-777-10 |
| Product Number | 150845 |
| UPC | 754473630638 |
| UOM | Roll of 10000 Labels |
| Brand Name | Brady |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Application | Circuit Board Labeling |
| Approval/Compliance (EMEA) | UL Recognised to UL969 Labelling and Marking Standard when printed with Brady Series R6300 ribbon. See UL file MH25991 for specific details. |
| Brady Material Number | B-777 |
| Color | White |
| Compatible Surface Types | General |
| Continuous or Die-cut | Die-cut |
| Core Diameter (imperial) | 3 in |
| Core Diameter (metric) | 76.20 mm |
| Corner Type | Rounded |
| Dimensions (imperial) | 0.2 in H x 0.65 in W |
| Dimensions (metric) | 16,51 mm (W) x 5,08 mm (H) |
| Enables Industry Compliance (North America) | CSA, MIL-STD-202G, UL 969 |
| Finish | Gloss |
| Height (imperial) | 0.2 in |
| Height (metric) | 5.08 mm |
| Horizontal Repeat (imperial) | 0.7 in |
| Horizontal Repeat (metric) | 17.78 mm |
| Indoor or Outdoor Use | Outdoor Use |
| Industry Compliance MIL_STD | MIL-STD-202G, Method 215K |
| Industry Compliance UL | UL969 |
| Label Properties | Chemical Resistant, Heat Resistant, Permanent Adhesive |
| Label/Tape Size (imperial) | 0.2 in H x 0.65 in W |
| Label/Tape Size (metric) | 5.08 mm H x 16.51 mm W |
| Material | Polyimide |
| Material Properties | Harsh Flux Wash-resistant |
| Material Type | Polyimide |
| Maximum Service Temperature (°C) | 300 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 572 °F |
| Minimum Service Temperature (°C) | -70 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -94 °F |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Label |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Printer Compatibility | i5100, i6100, i7100, i7500, THT 3 in Core Printers |
| Printer and Label Applications | Circuit Board, General Identification |
| Printer supply or Pre-printed | Printer supply |
| Quantity per Roll | 10000 |
| Quantity per Row | 4 |
| Recommended Ribbon | i75-R6302, R6302 |
| Recommended Ribbon Series | R6300 |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant, Chemical-resistant, Corrosion-resistant, Humidity-resistant, Weather-resistant |
| Ribbon Series | R6300 |
| SAP B-Number | B-777 |
| SAP Local Description | THT-14-777-10 |
| Service Temperature Range (°C) | -70 °C - 300 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -94 °F - 572 °F |
| Shape | Rectangle |
| Smart Cell | No |
| Thickness (imperial) | 4.2 mil |
| Thickness (metric) | 0.1041 mm |
| Total Quantity | 10000 |
| Trade Name | UltraTemp |
| Vertical Repeat (imperial) | 0.3 in |
| Vertical Repeat (metric) | 7.62 mm |
| Web Width (imperial) | 2.95 in |
| Web Width (metric) | 74.93 mm |
| Width (imperial) | 0.65 in |
| Width (metric) | 16.51 mm |