Brady 0.75" x 0.25" Matte Polyester Label - THT-1-8117-10
Brady 0.75" x 0.25" Matte Polyester Label - THT-1-8117-10Brady$540.43
No reviews have been added for this product.
Brady
This B-8459 material is an economical solution for use in labeling rating plates that require high-quality alphanumerics, barcodes and graphics.
| Part Number | THT-1-8459-10 |
| Product Number | 150594 |
| UPC | 754473623913 |
| UOM | Roll of 10000 Labels |
| Brand Name | Brady |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Application | Barcode Labeling, Circuit Board Labeling, Component and Equipment Labeling, General Identification, Inventory and Inspection Labeling |
| Brady Material Number | B-8459 |
| Color | White |
| Compatible Surface Types | High Surface Energy |
| Continuous or Die-cut | Die-cut |
| Core Diameter (imperial) | 3 in |
| Core Diameter (metric) | 76.20 mm |
| Corner Type | Rounded |
| Dimensions (imperial) | 0.25 in H x 0.75 in W |
| Dimensions (metric) | 19,05 mm (W) x 6,35 mm (H) |
| Enables Industry Compliance (North America) | CSA Approved, UL 969 |
| Finish | Matte |
| Height (imperial) | 0.25 in |
| Height (metric) | 6.35 mm |
| Horizontal Repeat (imperial) | 0.8 in |
| Horizontal Repeat (metric) | 20.32 mm |
| Indoor or Outdoor Use | Outdoor Use |
| Label Properties | Harsh Environment, Permanent Adhesive |
| Label/Tape Size (imperial) | 0.25 in H x 0.75 in W |
| Label/Tape Size (metric) | 6.35 mm H x 19.05 mm W |
| Material | Polyester |
| Material Type | Polyester |
| Maximum Service Temperature (°C) | 120 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 248 °F |
| Minimum Service Temperature (°C) | -70 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -94 °F |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Label |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Printer Compatibility | i5100, i6100, i7100, i7500, PR Plus, IP Series, THT 3 in Core Printers |
| Printer and Label Applications | General Identification |
| Printer supply or Pre-printed | Printer supply |
| Quantity per Roll | 10000 |
| Quantity per Row | 4 |
| Recommended Ribbon | i75-R6007, IP-R4900, IP-R6007, R4904, R6007 |
| Recommended Ribbon Series | R4400, R4900, R6000HF |
| Resistance Properties | Chemical-resistant, Corrosion-resistant, Humidity-resistant |
| Ribbon Series | R4900, R6000HF, R4400 |
| SAP B-Number | B-8459 |
| SAP Local Description | THT-1-8459-10 |
| Service Temperature Range (°C) | -70 °C - 120 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -94 °F - 248 °F |
| Shape | Rectangle |
| Smart Cell | No |
| Surface | For smooth surfaces |
| Thickness (imperial) | 0.003 in |
| Thickness (metric) | 0.076 mm |
| Total Quantity | 10000 |
| Vertical Repeat (imperial) | 0.35 in |
| Vertical Repeat (metric) | 8.89 mm |
| Web Width (imperial) | 3.35 in |
| Web Width (metric) | 85.09 mm |
| Width (imperial) | 0.75 in |
| Width (metric) | 19.05 mm |
Brady
This B-8459 material is an economical solution for use in labeling rating plates that require high-quality alphanumerics, barcodes and graphics.
| Part Number | THT-1-8459-10 |
| Product Number | 150594 |
| UPC | 754473623913 |
| UOM | Roll of 10000 Labels |
| Brand Name | Brady |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Application | Barcode Labeling, Circuit Board Labeling, Component and Equipment Labeling, General Identification, Inventory and Inspection Labeling |
| Brady Material Number | B-8459 |
| Color | White |
| Compatible Surface Types | High Surface Energy |
| Continuous or Die-cut | Die-cut |
| Core Diameter (imperial) | 3 in |
| Core Diameter (metric) | 76.20 mm |
| Corner Type | Rounded |
| Dimensions (imperial) | 0.25 in H x 0.75 in W |
| Dimensions (metric) | 19,05 mm (W) x 6,35 mm (H) |
| Enables Industry Compliance (North America) | CSA Approved, UL 969 |
| Finish | Matte |
| Height (imperial) | 0.25 in |
| Height (metric) | 6.35 mm |
| Horizontal Repeat (imperial) | 0.8 in |
| Horizontal Repeat (metric) | 20.32 mm |
| Indoor or Outdoor Use | Outdoor Use |
| Label Properties | Harsh Environment, Permanent Adhesive |
| Label/Tape Size (imperial) | 0.25 in H x 0.75 in W |
| Label/Tape Size (metric) | 6.35 mm H x 19.05 mm W |
| Material | Polyester |
| Material Type | Polyester |
| Maximum Service Temperature (°C) | 120 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 248 °F |
| Minimum Service Temperature (°C) | -70 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -94 °F |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Label |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Printer Compatibility | i5100, i6100, i7100, i7500, PR Plus, IP Series, THT 3 in Core Printers |
| Printer and Label Applications | General Identification |
| Printer supply or Pre-printed | Printer supply |
| Quantity per Roll | 10000 |
| Quantity per Row | 4 |
| Recommended Ribbon | i75-R6007, IP-R4900, IP-R6007, R4904, R6007 |
| Recommended Ribbon Series | R4400, R4900, R6000HF |
| Resistance Properties | Chemical-resistant, Corrosion-resistant, Humidity-resistant |
| Ribbon Series | R4900, R6000HF, R4400 |
| SAP B-Number | B-8459 |
| SAP Local Description | THT-1-8459-10 |
| Service Temperature Range (°C) | -70 °C - 120 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -94 °F - 248 °F |
| Shape | Rectangle |
| Smart Cell | No |
| Surface | For smooth surfaces |
| Thickness (imperial) | 0.003 in |
| Thickness (metric) | 0.076 mm |
| Total Quantity | 10000 |
| Vertical Repeat (imperial) | 0.35 in |
| Vertical Repeat (metric) | 8.89 mm |
| Web Width (imperial) | 3.35 in |
| Web Width (metric) | 85.09 mm |
| Width (imperial) | 0.75 in |
| Width (metric) | 19.05 mm |