Brady 0.25" x 0.25" Non-Reflow Circuit Board Label - THT-11-777-10
Brady 0.25" x 0.25" Non-Reflow Circuit Board Label - THT-11-777-10Brady$493.50
No reviews have been added for this product.
Brady
Brady
Keep your printed circuit board and electronic component pre-process identification running smoothly.
| Part Number | THT-43-777-10 |
| Product Number | 150843 |
| UPC | 754473630614 |
| UOM | Roll of 10000 Labels |
| Brand Name | Brady |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Application | Circuit Board Labeling |
| Approval/Compliance (EMEA) | UL Recognised to UL969 Labelling and Marking Standard when printed with Brady Series R6300 ribbon. See UL file MH25991 for specific details. |
| Brady Material Number | B-777 |
| Color | White |
| Compatible Surface Types | General |
| Continuous or Die-cut | Die-cut |
| Core Diameter (imperial) | 3 in |
| Core Diameter (metric) | 76.20 mm |
| Corner Type | Rounded |
| Dimensions (imperial) | 0.25 in H x 1.25 in W |
| Dimensions (metric) | 31,75 mm (W) x 6,35 mm (H) |
| Enables Industry Compliance (North America) | CSA, MIL-STD-202G, UL 969 |
| Finish | Gloss |
| Height (imperial) | 0.25 in |
| Height (metric) | 6.35 mm |
| Indoor or Outdoor Use | Outdoor Use |
| Industry Compliance MIL_STD | MIL-STD-202G, Method 215K |
| Industry Compliance UL | UL969 |
| Label Properties | Chemical Resistant, Heat Resistant, Permanent Adhesive |
| Label/Tape Size (imperial) | 0.25 in H x 1.25 in W |
| Label/Tape Size (metric) | 6.35 mm H x 31.75 mm W |
| Material | Polyimide |
| Material Properties | Harsh Flux Wash-resistant |
| Material Type | Polyimide |
| Maximum Service Temperature (°C) | 300 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 572 °F |
| Minimum Service Temperature (°C) | -70 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -94 °F |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Label |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Printer Compatibility | A8500, i5100, i6100, i7100, i7500, THT 3 in Core Printers |
| Printer and Label Applications | Circuit Board, General Identification |
| Printer supply or Pre-printed | Printer supply |
| Quantity per Roll | 10000 |
| Quantity per Row | 1 |
| Recommended Ribbon | i75-R6306, R6306 |
| Recommended Ribbon Series | R6300 |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant, Chemical-resistant, Corrosion-resistant, Humidity-resistant, Weather-resistant |
| Ribbon Series | R6300 |
| SAP B-Number | B-777 |
| SAP Local Description | THT-43-777-10 |
| Service Temperature Range (°C) | -70 °C - 300 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -94 °F - 572 °F |
| Shape | Rectangle |
| Smart Cell | No |
| Thickness (imperial) | 4.2 mil |
| Thickness (metric) | 0.1041 mm |
| Total Quantity | 10000 |
| Trade Name | UltraTemp |
| Vertical Repeat (imperial) | 0.35 in |
| Vertical Repeat (metric) | 8.89 mm |
| Web Width (imperial) | 1.45 in |
| Web Width (metric) | 36.83 mm |
| Width (imperial) | 1.25 in |
| Width (metric) | 31.75 mm |
Keep your printed circuit board and electronic component pre-process identification running smoothly.
| Part Number | THT-43-777-10 |
| Product Number | 150843 |
| UPC | 754473630614 |
| UOM | Roll of 10000 Labels |
| Brand Name | Brady |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Application | Circuit Board Labeling |
| Approval/Compliance (EMEA) | UL Recognised to UL969 Labelling and Marking Standard when printed with Brady Series R6300 ribbon. See UL file MH25991 for specific details. |
| Brady Material Number | B-777 |
| Color | White |
| Compatible Surface Types | General |
| Continuous or Die-cut | Die-cut |
| Core Diameter (imperial) | 3 in |
| Core Diameter (metric) | 76.20 mm |
| Corner Type | Rounded |
| Dimensions (imperial) | 0.25 in H x 1.25 in W |
| Dimensions (metric) | 31,75 mm (W) x 6,35 mm (H) |
| Enables Industry Compliance (North America) | CSA, MIL-STD-202G, UL 969 |
| Finish | Gloss |
| Height (imperial) | 0.25 in |
| Height (metric) | 6.35 mm |
| Indoor or Outdoor Use | Outdoor Use |
| Industry Compliance MIL_STD | MIL-STD-202G, Method 215K |
| Industry Compliance UL | UL969 |
| Label Properties | Chemical Resistant, Heat Resistant, Permanent Adhesive |
| Label/Tape Size (imperial) | 0.25 in H x 1.25 in W |
| Label/Tape Size (metric) | 6.35 mm H x 31.75 mm W |
| Material | Polyimide |
| Material Properties | Harsh Flux Wash-resistant |
| Material Type | Polyimide |
| Maximum Service Temperature (°C) | 300 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 572 °F |
| Minimum Service Temperature (°C) | -70 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -94 °F |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Label |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Printer Compatibility | A8500, i5100, i6100, i7100, i7500, THT 3 in Core Printers |
| Printer and Label Applications | Circuit Board, General Identification |
| Printer supply or Pre-printed | Printer supply |
| Quantity per Roll | 10000 |
| Quantity per Row | 1 |
| Recommended Ribbon | i75-R6306, R6306 |
| Recommended Ribbon Series | R6300 |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant, Chemical-resistant, Corrosion-resistant, Humidity-resistant, Weather-resistant |
| Ribbon Series | R6300 |
| SAP B-Number | B-777 |
| SAP Local Description | THT-43-777-10 |
| Service Temperature Range (°C) | -70 °C - 300 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -94 °F - 572 °F |
| Shape | Rectangle |
| Smart Cell | No |
| Thickness (imperial) | 4.2 mil |
| Thickness (metric) | 0.1041 mm |
| Total Quantity | 10000 |
| Trade Name | UltraTemp |
| Vertical Repeat (imperial) | 0.35 in |
| Vertical Repeat (metric) | 8.89 mm |
| Web Width (imperial) | 1.45 in |
| Web Width (metric) | 36.83 mm |
| Width (imperial) | 1.25 in |
| Width (metric) | 31.75 mm |