Brady 1" x 0.5" General Identification Label - THT-5-489-10
Brady 1" x 0.5" General Identification Label - THT-5-489-10Brady$203.85
No reviews have been added for this product.
Brady
Get superior barcoding and slide labeling when working with harsh lab chemicals such as Xylene, Ethanol, Toluene, Isopropanol, MEK, DMSO and more in a wide temperature range.
| Part Number | THT-5-488-10 |
| Product Number | 29893 |
| UPC | 662820298939 |
| UOM | Roll of 10000 Labels |
| Brand Name | Brady |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Application | Asset Tracking, Barcode Labeling, Component and Equipment Labeling, Data and Telecommunications Labeling, General Identification, Inventory and Inspection Labeling, Laboratory Labeling |
| Brady Material Number | B-488 |
| Color | White |
| Compatible Surface Types | High Surface Energy |
| Continuous or Die-cut | Die-cut |
| Core Diameter (imperial) | 3 in |
| Core Diameter (metric) | 76.20 mm |
| Corner Type | Rounded |
| Dimensions (imperial) | 0.5 in H x 1 in W |
| Dimensions (metric) | 25,40 mm (W) x 12,70 mm (H) |
| Enables Industry Compliance (North America) | AGA, ANSI/ESD S541-2008, ASTM B 117, ASTM D 1000, ASTM D 2979, ASTM G 155, UL Recognized |
| Finish | Matte |
| Format | IP Enabled |
| Height (imperial) | 0.5 in |
| Height (metric) | 12.70 mm |
| Horizontal Repeat (imperial) | 1.075 in |
| Horizontal Repeat (metric) | 27.31 mm |
| Industry | Laboratory |
| Industry Compliance MIL_STD | MIL-STD-202G, Method 215K |
| Industry Compliance UL | UL969 |
| Lab Application | Bottles, Dishes, Flasks, General Laboratory Identification, Slides |
| Lab Environment | Autoclave, Freezer |
| Label Properties | Harsh Environment, Heat Resistant, Permanent Adhesive |
| Label/Tape Size (imperial) | 0.5 in H x 1 in W |
| Label/Tape Size (metric) | 12.70 mm H x 25.40 mm W |
| Material | Polyester |
| Material Properties | Autoclavable, Cryogenic storage |
| Material Type | Polyester |
| Maximum Service Temperature (°C) | 160 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 320 °F |
| Minimum Service Temperature (°C) | -40 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -40 °F |
| Performance Characteristics | Abrasion resistance, Fuel/Oil resistance, High heat resistance, Low temperature resistance, Solvent/Chemical resistance |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Label |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Printer Compatibility | BBP81, i5100, i6100, i7100, i7500, PR Plus, IP Series, THT 3 in Core Printers |
| Printer and Label Applications | General Identification, Laboratory |
| Printer supply or Pre-printed | Printer supply |
| Quantity per Roll | 10000 |
| Quantity per Row | 3 |
| Recommended Ribbon | i75-R4307, IP-R4307, R4307 |
| Recommended Ribbon Series | R4300, R6200 |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant, Chemical-resistant, Corrosion-resistant, Humidity-resistant, UV-resistant, Weather-resistant |
| Ribbon Series | R4300, R7950 |
| SAP B-Number | B-488 |
| SAP Local Description | THT-5-488-10 |
| Service Temperature Range (°C) | -40 °C - 160 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -40 °F - 320 °F |
| Shape | Rectangle |
| Smart Cell | No |
| Surface | For smooth surfaces |
| Thickness (imperial) | 0.0037 in |
| Thickness (metric) | 0.094 mm |
| Total Quantity | 10000 |
| Trade Name | WorkHorse |
| Vertical Repeat (imperial) | 0.6 in |
| Vertical Repeat (metric) | 15.24 mm |
| Web Width (imperial) | 3.35 in |
| Web Width (metric) | 85.09 mm |
| Width (imperial) | 1 in |
| Width (metric) | 25.40 mm |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
Brady
Get superior barcoding and slide labeling when working with harsh lab chemicals such as Xylene, Ethanol, Toluene, Isopropanol, MEK, DMSO and more in a wide temperature range.
| Part Number | THT-5-488-10 |
| Product Number | 29893 |
| UPC | 662820298939 |
| UOM | Roll of 10000 Labels |
| Brand Name | Brady |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Application | Asset Tracking, Barcode Labeling, Component and Equipment Labeling, Data and Telecommunications Labeling, General Identification, Inventory and Inspection Labeling, Laboratory Labeling |
| Brady Material Number | B-488 |
| Color | White |
| Compatible Surface Types | High Surface Energy |
| Continuous or Die-cut | Die-cut |
| Core Diameter (imperial) | 3 in |
| Core Diameter (metric) | 76.20 mm |
| Corner Type | Rounded |
| Dimensions (imperial) | 0.5 in H x 1 in W |
| Dimensions (metric) | 25,40 mm (W) x 12,70 mm (H) |
| Enables Industry Compliance (North America) | AGA, ANSI/ESD S541-2008, ASTM B 117, ASTM D 1000, ASTM D 2979, ASTM G 155, UL Recognized |
| Finish | Matte |
| Format | IP Enabled |
| Height (imperial) | 0.5 in |
| Height (metric) | 12.70 mm |
| Horizontal Repeat (imperial) | 1.075 in |
| Horizontal Repeat (metric) | 27.31 mm |
| Industry | Laboratory |
| Industry Compliance MIL_STD | MIL-STD-202G, Method 215K |
| Industry Compliance UL | UL969 |
| Lab Application | Bottles, Dishes, Flasks, General Laboratory Identification, Slides |
| Lab Environment | Autoclave, Freezer |
| Label Properties | Harsh Environment, Heat Resistant, Permanent Adhesive |
| Label/Tape Size (imperial) | 0.5 in H x 1 in W |
| Label/Tape Size (metric) | 12.70 mm H x 25.40 mm W |
| Material | Polyester |
| Material Properties | Autoclavable, Cryogenic storage |
| Material Type | Polyester |
| Maximum Service Temperature (°C) | 160 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 320 °F |
| Minimum Service Temperature (°C) | -40 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -40 °F |
| Performance Characteristics | Abrasion resistance, Fuel/Oil resistance, High heat resistance, Low temperature resistance, Solvent/Chemical resistance |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Label |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Printer Compatibility | BBP81, i5100, i6100, i7100, i7500, PR Plus, IP Series, THT 3 in Core Printers |
| Printer and Label Applications | General Identification, Laboratory |
| Printer supply or Pre-printed | Printer supply |
| Quantity per Roll | 10000 |
| Quantity per Row | 3 |
| Recommended Ribbon | i75-R4307, IP-R4307, R4307 |
| Recommended Ribbon Series | R4300, R6200 |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant, Chemical-resistant, Corrosion-resistant, Humidity-resistant, UV-resistant, Weather-resistant |
| Ribbon Series | R4300, R7950 |
| SAP B-Number | B-488 |
| SAP Local Description | THT-5-488-10 |
| Service Temperature Range (°C) | -40 °C - 160 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -40 °F - 320 °F |
| Shape | Rectangle |
| Smart Cell | No |
| Surface | For smooth surfaces |
| Thickness (imperial) | 0.0037 in |
| Thickness (metric) | 0.094 mm |
| Total Quantity | 10000 |
| Trade Name | WorkHorse |
| Vertical Repeat (imperial) | 0.6 in |
| Vertical Repeat (metric) | 15.24 mm |
| Web Width (imperial) | 3.35 in |
| Web Width (metric) | 85.09 mm |
| Width (imperial) | 1 in |
| Width (metric) | 25.40 mm |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |