Brady 1" x 0.5" Removable Polyester Label - THT-59-533-10
Brady 1" x 0.5" Removable Polyester Label - THT-59-533-10Brady$170.12
No reviews have been added for this product.
Brady
Removable Polyester (B-533) is ideal for alphanumeric and barcode applications such as electronic component marking and general purpose applications.
| Part Number | THT-59-533-2.5-SC |
| Product Number | 139548 |
| UPC | 754473928612 |
| UOM | Roll of 2500 Labels |
| Brand Name | Brady |
| Adhesive Type | Removable Acrylic |
| Application | Circuit Board Labeling, General Identification |
| Brady Material Number | B-533 |
| Color | White |
| Compatible Surface Types | General |
| Continuous or Die-cut | Die-cut |
| Core Diameter (imperial) | 1 in |
| Core Diameter (metric) | 25.40 mm |
| Corner Type | Rounded |
| Dimensions (imperial) | 0.5 in H x 1 in W |
| Dimensions (metric) | 25,40 mm (W) x 12,70 mm (H) |
| Enables Industry Compliance (North America) | ASTM D 1000 |
| Finish | Gloss |
| Height (imperial) | 0.5 in |
| Height (metric) | 12.70 mm |
| Indoor or Outdoor Use | Outdoor Use |
| Lab Application | Bottles, Dishes, Flasks |
| Lab Environment | Autoclave, Freezer |
| Label Properties | Heat Resistant, Removable, Removable |
| Label/Tape Size (imperial) | 0.5 in H x 1 in W |
| Label/Tape Size (metric) | 12.70 mm H x 25.40 mm W |
| Material | Polyester |
| Material Type | Polyester |
| Maximum Service Temperature (°C) | 100 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 212 °F |
| Minimum Service Temperature (°C) | -70 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -94 °F |
| Performance Characteristics | Fuel/Oil resistance, High heat resistance, Low temperature resistance, Removable, Solvent/Chemical resistance |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Label |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Printer Compatibility | BBP11, BBP12, THT 1 in Core Printers |
| Printer and Label Applications | General Identification |
| Printer supply or Pre-printed | Printer supply |
| Quantity per Roll | 2500 |
| Quantity per Row | 1 |
| Recommended Ribbon | R6013 |
| Recommended Ribbon Series | R6000HF |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant, Chemical-resistant, Solvent-resistant, Weather-resistant, Humidity-resistant, Low Temperature-resistant |
| Ribbon Series | R6000HF |
| SAP B-Number | B-533 |
| SAP Local Description | THT-59-533-2.5-SC |
| Service Temperature Range (°C) | -70 °C - 100 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -94 °F - 212 °F |
| Shape | Rectangle |
| Smart Cell | No |
| Surface | For smooth surfaces |
| Thickness (imperial) | 0.003 in |
| Thickness (metric) | 0.0762 mm |
| Total Quantity | 2500 |
| Trade Name | CleanLift |
| Vertical Repeat (imperial) | 0.6 in |
| Vertical Repeat (metric) | 15.24 mm |
| Web Width (imperial) | 1.2 in |
| Web Width (metric) | 30.48 mm |
| Width (imperial) | 1 in |
| Width (metric) | 25.40 mm |
| Contains CA PROP 65 Substance | Yes Contains-Label not req. |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | No - Does not contain |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |
Brady
Removable Polyester (B-533) is ideal for alphanumeric and barcode applications such as electronic component marking and general purpose applications.
| Part Number | THT-59-533-2.5-SC |
| Product Number | 139548 |
| UPC | 754473928612 |
| UOM | Roll of 2500 Labels |
| Brand Name | Brady |
| Adhesive Type | Removable Acrylic |
| Application | Circuit Board Labeling, General Identification |
| Brady Material Number | B-533 |
| Color | White |
| Compatible Surface Types | General |
| Continuous or Die-cut | Die-cut |
| Core Diameter (imperial) | 1 in |
| Core Diameter (metric) | 25.40 mm |
| Corner Type | Rounded |
| Dimensions (imperial) | 0.5 in H x 1 in W |
| Dimensions (metric) | 25,40 mm (W) x 12,70 mm (H) |
| Enables Industry Compliance (North America) | ASTM D 1000 |
| Finish | Gloss |
| Height (imperial) | 0.5 in |
| Height (metric) | 12.70 mm |
| Indoor or Outdoor Use | Outdoor Use |
| Lab Application | Bottles, Dishes, Flasks |
| Lab Environment | Autoclave, Freezer |
| Label Properties | Heat Resistant, Removable, Removable |
| Label/Tape Size (imperial) | 0.5 in H x 1 in W |
| Label/Tape Size (metric) | 12.70 mm H x 25.40 mm W |
| Material | Polyester |
| Material Type | Polyester |
| Maximum Service Temperature (°C) | 100 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 212 °F |
| Minimum Service Temperature (°C) | -70 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -94 °F |
| Performance Characteristics | Fuel/Oil resistance, High heat resistance, Low temperature resistance, Removable, Solvent/Chemical resistance |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Label |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Printer Compatibility | BBP11, BBP12, THT 1 in Core Printers |
| Printer and Label Applications | General Identification |
| Printer supply or Pre-printed | Printer supply |
| Quantity per Roll | 2500 |
| Quantity per Row | 1 |
| Recommended Ribbon | R6013 |
| Recommended Ribbon Series | R6000HF |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant, Chemical-resistant, Solvent-resistant, Weather-resistant, Humidity-resistant, Low Temperature-resistant |
| Ribbon Series | R6000HF |
| SAP B-Number | B-533 |
| SAP Local Description | THT-59-533-2.5-SC |
| Service Temperature Range (°C) | -70 °C - 100 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -94 °F - 212 °F |
| Shape | Rectangle |
| Smart Cell | No |
| Surface | For smooth surfaces |
| Thickness (imperial) | 0.003 in |
| Thickness (metric) | 0.0762 mm |
| Total Quantity | 2500 |
| Trade Name | CleanLift |
| Vertical Repeat (imperial) | 0.6 in |
| Vertical Repeat (metric) | 15.24 mm |
| Web Width (imperial) | 1.2 in |
| Web Width (metric) | 30.48 mm |
| Width (imperial) | 1 in |
| Width (metric) | 25.40 mm |
| Contains CA PROP 65 Substance | Yes Contains-Label not req. |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | No - Does not contain |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |