Brady 1" x 0.5" Tamper-Resistant Vinyl Label - THT-5-351-10
Brady 1" x 0.5" Tamper-Resistant Vinyl Label - THT-5-351-10Brady$573.43
No reviews have been added for this product.
Brady
Tamper-Resistant Vinyl (B-351) is designed to fracture easily in order to show signs of product tampering and to prevent on-piece label removal.
| Part Number | THT-59-351-10 |
| Product Number | 20842 |
| UPC | 662820208426 |
| UOM | Pack of 2 Rolls |
| Brand Name | Brady |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Application | Security Identification |
| Brady Material Number | B-351 |
| Color | White |
| Compatible Surface Types | High Surface Energy |
| Continuous or Die-cut | Die-cut |
| Core Diameter (imperial) | 3 in |
| Core Diameter (metric) | 76.20 mm |
| Corner Type | Rounded |
| Dimensions (imperial) | 0.5 in H x 1 in W |
| Dimensions (metric) | 25,40 mm (W) x 12,70 mm (H) |
| Enables Industry Compliance (North America) | ASTM D 1000, ASTM D 2979, ASTM G 155 |
| Finish | Matte |
| Height (imperial) | 0.5 in |
| Height (metric) | 12.70 mm |
| Indoor or Outdoor Use | Outdoor Use |
| Lab Environment | Freezer |
| Label Properties | Heat Resistant, Permanent Adhesive, Tamper Evident |
| Label/Tape Size (imperial) | 0.5 in H x 1 in W |
| Label/Tape Size (metric) | 12.70 mm H x 25.40 mm W |
| Material | Tamper-resistant Vinyl |
| Material Type | Vinyl |
| Maximum Service Temperature (°C) | 80 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 176 °F |
| Minimum Application Temperature (°C) | 10 °C |
| Minimum Application Temperature (°F) | 50 °F |
| Minimum Service Temperature (°C) | -40 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -40 °F |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Label |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Printer Compatibility | BBP81, i5100, i7100, i7500, PR Plus, IP Series, THT 3 in Core Printers |
| Printer and Label Applications | General Identification |
| Printer supply or Pre-printed | Printer supply |
| Quantity per Roll | 5000 |
| Quantity per Row | 1 |
| Recommended Ribbon | i75-R6206, IP-R6200, R6206 |
| Recommended Ribbon Series | R4300, R6200 |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant, Humidity-resistant, Tamper-resistant, UV-resistant, Weather-resistant |
| Ribbon Series | R6200, R6000HF |
| SAP B-Number | B-351 |
| SAP Local Description | THT-59-351-10 |
| Service Temperature Range (°C) | -40 °C - 80 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -40 °F - 176 °F |
| Shape | Rectangle |
| Smart Cell | No |
| Surface | For smooth & textured/rough surfaces |
| Tamper Indication Type | Tamper-resistant |
| Thickness (imperial) | 0.0028 in |
| Thickness (metric) | 0.071 mm |
| Trade Name | Defender |
| Vertical Repeat (imperial) | 0.6 in |
| Vertical Repeat (metric) | 15.24 mm |
| Web Width (imperial) | 1.2 in |
| Web Width (metric) | 30.48 mm |
| Width (imperial) | 1 in |
| Width (metric) | 25.40 mm |
Brady
Tamper-Resistant Vinyl (B-351) is designed to fracture easily in order to show signs of product tampering and to prevent on-piece label removal.
| Part Number | THT-59-351-10 |
| Product Number | 20842 |
| UPC | 662820208426 |
| UOM | Pack of 2 Rolls |
| Brand Name | Brady |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Application | Security Identification |
| Brady Material Number | B-351 |
| Color | White |
| Compatible Surface Types | High Surface Energy |
| Continuous or Die-cut | Die-cut |
| Core Diameter (imperial) | 3 in |
| Core Diameter (metric) | 76.20 mm |
| Corner Type | Rounded |
| Dimensions (imperial) | 0.5 in H x 1 in W |
| Dimensions (metric) | 25,40 mm (W) x 12,70 mm (H) |
| Enables Industry Compliance (North America) | ASTM D 1000, ASTM D 2979, ASTM G 155 |
| Finish | Matte |
| Height (imperial) | 0.5 in |
| Height (metric) | 12.70 mm |
| Indoor or Outdoor Use | Outdoor Use |
| Lab Environment | Freezer |
| Label Properties | Heat Resistant, Permanent Adhesive, Tamper Evident |
| Label/Tape Size (imperial) | 0.5 in H x 1 in W |
| Label/Tape Size (metric) | 12.70 mm H x 25.40 mm W |
| Material | Tamper-resistant Vinyl |
| Material Type | Vinyl |
| Maximum Service Temperature (°C) | 80 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 176 °F |
| Minimum Application Temperature (°C) | 10 °C |
| Minimum Application Temperature (°F) | 50 °F |
| Minimum Service Temperature (°C) | -40 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -40 °F |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Label |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Printer Compatibility | BBP81, i5100, i7100, i7500, PR Plus, IP Series, THT 3 in Core Printers |
| Printer and Label Applications | General Identification |
| Printer supply or Pre-printed | Printer supply |
| Quantity per Roll | 5000 |
| Quantity per Row | 1 |
| Recommended Ribbon | i75-R6206, IP-R6200, R6206 |
| Recommended Ribbon Series | R4300, R6200 |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant, Humidity-resistant, Tamper-resistant, UV-resistant, Weather-resistant |
| Ribbon Series | R6200, R6000HF |
| SAP B-Number | B-351 |
| SAP Local Description | THT-59-351-10 |
| Service Temperature Range (°C) | -40 °C - 80 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -40 °F - 176 °F |
| Shape | Rectangle |
| Smart Cell | No |
| Surface | For smooth & textured/rough surfaces |
| Tamper Indication Type | Tamper-resistant |
| Thickness (imperial) | 0.0028 in |
| Thickness (metric) | 0.071 mm |
| Trade Name | Defender |
| Vertical Repeat (imperial) | 0.6 in |
| Vertical Repeat (metric) | 15.24 mm |
| Web Width (imperial) | 1.2 in |
| Web Width (metric) | 30.48 mm |
| Width (imperial) | 1 in |
| Width (metric) | 25.40 mm |