Brady 3" x 2" General Identification Label - THT-19-489-1
Brady 3" x 2" General Identification Label - THT-19-489-1Brady$172.32
No reviews have been added for this product.
Brady
Ultra Aggressive Polyester (B-489A) with permanent adhesive is ideal for labeling products and general ID in both commercial and industrial applications.
| Part Number | THT-17-489-3 |
| Product Number | 67101 |
| UPC | 662820671015 |
| UOM | Roll of 3000 Labels |
| Brand Name | Brady |
| Adhesive Type | Permanent Rubber Based |
| Application | Asset Tracking, Barcode Labeling, Component and Equipment Labeling, Data and Telecommunications Labeling, Electrical Labeling, General Identification, Inventory and Inspection Labeling |
| Approval/Compliance (EMEA) | UL Recognised, CSA Accepted |
| Brady Material Number | B-489A |
| Color | White |
| Compatible Surface Types | Low Surface Energy |
| Continuous or Die-cut | Die-cut |
| Core Diameter (imperial) | 3 in |
| Core Diameter (metric) | 76.20 mm |
| Corner Type | Rounded |
| Dimensions (imperial) | 1 in H x 2 in W |
| Dimensions (metric) | 50,80 mm (W) x 25,40 mm (H) |
| Enables Industry Compliance (North America) | ANSI/ESD S541-2008, ASTM D 1000, ASTM D 2979, ASTM G 155, CSA Approved, UL Recognized |
| Finish | Matte |
| Format | IP Enabled |
| Height (imperial) | 1 in |
| Height (metric) | 25.40 mm |
| Industry | Manufacturing |
| Industry Compliance UL | UL969 |
| Label Properties | Aggressive Adhesive, Heat Resistant, Permanent Adhesive |
| Label/Tape Size (imperial) | 1 in H x 2 in W |
| Label/Tape Size (metric) | 25.40 mm H x 50.80 mm W |
| Material | Polyester |
| Material Type | Polyester |
| Maximum Service Temperature (°C) | 120 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 248 °F |
| Minimum Service Temperature (°C) | -40 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -40 °F |
| Performance Characteristics | Abrasion resistance, Fuel/Oil resistance, High heat resistance, Low temperature resistance, Solvent/Chemical resistance, Ultra-aggressive adhesive |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Label |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Printer Compatibility | BBP81, i5100, i6100, i7100, i7500, PR Plus, IP Series, THT 3 in Core Printers |
| Printer and Label Applications | General Identification, Inspection Repair, Rating & Name Plates |
| Printer supply or Pre-printed | Printer supply |
| Quantity per Roll | 3000 |
| Quantity per Row | 1 |
| Recommended Ribbon | i75-R4300, IP-R4300, R4300 |
| Recommended Ribbon Series | R4300, R6200 |
| Resistance Properties | Chemical-resistant, Corrosion-resistant, Humidity-resistant, UV-resistant, Weather-resistant |
| Ribbon Series | R4300, R7950 |
| SAP B-Number | B-489A |
| SAP Local Description | THT-17-489-3 |
| Service Temperature Range (°C) | -40 °C - 120 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -40 °F - 248 °F |
| Shape | Rectangle |
| Smart Cell | No |
| Surface | For smooth, textured/rough or Highly textured/Low surface energy surfaces |
| Thickness (imperial) | 0.0051 in |
| Thickness (metric) | 0.1295 mm |
| Total Quantity | 3000 |
| Trade Name | ToughBond |
| Vertical Repeat (imperial) | 1.125 in |
| Vertical Repeat (metric) | 28.58 mm |
| Web Width (imperial) | 2.2 in |
| Web Width (metric) | 55.88 mm |
| Width (imperial) | 2 in |
| Width (metric) | 50.80 mm |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
Brady
Ultra Aggressive Polyester (B-489A) with permanent adhesive is ideal for labeling products and general ID in both commercial and industrial applications.
| Part Number | THT-17-489-3 |
| Product Number | 67101 |
| UPC | 662820671015 |
| UOM | Roll of 3000 Labels |
| Brand Name | Brady |
| Adhesive Type | Permanent Rubber Based |
| Application | Asset Tracking, Barcode Labeling, Component and Equipment Labeling, Data and Telecommunications Labeling, Electrical Labeling, General Identification, Inventory and Inspection Labeling |
| Approval/Compliance (EMEA) | UL Recognised, CSA Accepted |
| Brady Material Number | B-489A |
| Color | White |
| Compatible Surface Types | Low Surface Energy |
| Continuous or Die-cut | Die-cut |
| Core Diameter (imperial) | 3 in |
| Core Diameter (metric) | 76.20 mm |
| Corner Type | Rounded |
| Dimensions (imperial) | 1 in H x 2 in W |
| Dimensions (metric) | 50,80 mm (W) x 25,40 mm (H) |
| Enables Industry Compliance (North America) | ANSI/ESD S541-2008, ASTM D 1000, ASTM D 2979, ASTM G 155, CSA Approved, UL Recognized |
| Finish | Matte |
| Format | IP Enabled |
| Height (imperial) | 1 in |
| Height (metric) | 25.40 mm |
| Industry | Manufacturing |
| Industry Compliance UL | UL969 |
| Label Properties | Aggressive Adhesive, Heat Resistant, Permanent Adhesive |
| Label/Tape Size (imperial) | 1 in H x 2 in W |
| Label/Tape Size (metric) | 25.40 mm H x 50.80 mm W |
| Material | Polyester |
| Material Type | Polyester |
| Maximum Service Temperature (°C) | 120 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 248 °F |
| Minimum Service Temperature (°C) | -40 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -40 °F |
| Performance Characteristics | Abrasion resistance, Fuel/Oil resistance, High heat resistance, Low temperature resistance, Solvent/Chemical resistance, Ultra-aggressive adhesive |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Label |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Printer Compatibility | BBP81, i5100, i6100, i7100, i7500, PR Plus, IP Series, THT 3 in Core Printers |
| Printer and Label Applications | General Identification, Inspection Repair, Rating & Name Plates |
| Printer supply or Pre-printed | Printer supply |
| Quantity per Roll | 3000 |
| Quantity per Row | 1 |
| Recommended Ribbon | i75-R4300, IP-R4300, R4300 |
| Recommended Ribbon Series | R4300, R6200 |
| Resistance Properties | Chemical-resistant, Corrosion-resistant, Humidity-resistant, UV-resistant, Weather-resistant |
| Ribbon Series | R4300, R7950 |
| SAP B-Number | B-489A |
| SAP Local Description | THT-17-489-3 |
| Service Temperature Range (°C) | -40 °C - 120 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -40 °F - 248 °F |
| Shape | Rectangle |
| Smart Cell | No |
| Surface | For smooth, textured/rough or Highly textured/Low surface energy surfaces |
| Thickness (imperial) | 0.0051 in |
| Thickness (metric) | 0.1295 mm |
| Total Quantity | 3000 |
| Trade Name | ToughBond |
| Vertical Repeat (imperial) | 1.125 in |
| Vertical Repeat (metric) | 28.58 mm |
| Web Width (imperial) | 2.2 in |
| Web Width (metric) | 55.88 mm |
| Width (imperial) | 2 in |
| Width (metric) | 50.80 mm |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |