Brady 3" x 5" BradyBondz Label - XTHT-20-8425-1
Brady 3" x 5" BradyBondz Label - XTHT-20-8425-1Brady$615.23
No reviews have been added for this product.
Brady
The B8425 is a white polypropylene designed for general purpose label, asset identification, rating plate, and warning/instructional labeling.
| Part Number | XTHT-18-8425-5 |
| Product Number | 62441 |
| UPC | 662820624417 |
| UOM | Case of 4 Rolls |
| Brand Name | Brady |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Application | Data and Telecommunications Labeling, Electrical Labeling, Wire and Cable Labeling, General Identification |
| Approval/Compliance (EMEA) | UL Recognised |
| Brady Material Number | B-8425 |
| Color | White |
| Compatible Surface Types | High Surface Energy |
| Continuous or Die-cut | Die-cut |
| Core Diameter (imperial) | 3 in |
| Core Diameter (metric) | 76.20 mm |
| Corner Type | Rounded |
| Dimensions (imperial) | 1 in H x 3 in W |
| Dimensions (metric) | 76,20 mm (W) x 25,40 mm (H) |
| Enables Industry Compliance (North America) | ASTM D 1000, ASTM D 2979, ASTM G 155, UL Recognized |
| Finish | Gloss |
| Height (imperial) | 1 in |
| Height (metric) | 25.40 mm |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor Use |
| Industry Compliance UL | UL969 |
| Label Properties | Aggressive Adhesive, Permanent Adhesive |
| Label/Tape Size (imperial) | 1 in H x 3 in W |
| Label/Tape Size (metric) | 25.40 mm H x 76.20 mm W |
| Material | Polypropylene |
| Material Type | Polypropylene |
| Maximum Service Temperature (°C) | 90 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 194 °F |
| Minimum Service Temperature (°C) | -70 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -94 °F |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Label |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Printer Compatibility | BBP81, i5100, i6100, i7100, i7500, PR Plus, IP Series, THT 3 in Core Printers |
| Printer and Label Applications | General Identification |
| Printer supply or Pre-printed | Printer supply |
| Quantity per Roll | 5000 |
| Quantity per Row | 1 |
| Recommended Ribbon | i75-R6002, IP-R6002, R6002 |
| Recommended Ribbon Series | R4400, R6000HF |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant, Chemical-resistant, Humidity-resistant, UV-resistant, Weather-resistant |
| Ribbon Series | R6000HF, R4400 |
| SAP B-Number | B-8425 |
| SAP Local Description | XTHT-18-8425-5 |
| Service Temperature Range (°C) | -70 °C - 90 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -94 °F - 194 °F |
| Shape | Rectangle |
| Smart Cell | No |
| Thickness (imperial) | 0.0031 in |
| Thickness (metric) | 0.079 mm |
| Vertical Repeat (imperial) | 1.125 in |
| Vertical Repeat (metric) | 28.58 mm |
| Web Width (imperial) | 3.2 in |
| Web Width (metric) | 81.28 mm |
| Width (imperial) | 3 in |
| Width (metric) | 76.20 mm |
Brady
The B8425 is a white polypropylene designed for general purpose label, asset identification, rating plate, and warning/instructional labeling.
| Part Number | XTHT-18-8425-5 |
| Product Number | 62441 |
| UPC | 662820624417 |
| UOM | Case of 4 Rolls |
| Brand Name | Brady |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Application | Data and Telecommunications Labeling, Electrical Labeling, Wire and Cable Labeling, General Identification |
| Approval/Compliance (EMEA) | UL Recognised |
| Brady Material Number | B-8425 |
| Color | White |
| Compatible Surface Types | High Surface Energy |
| Continuous or Die-cut | Die-cut |
| Core Diameter (imperial) | 3 in |
| Core Diameter (metric) | 76.20 mm |
| Corner Type | Rounded |
| Dimensions (imperial) | 1 in H x 3 in W |
| Dimensions (metric) | 76,20 mm (W) x 25,40 mm (H) |
| Enables Industry Compliance (North America) | ASTM D 1000, ASTM D 2979, ASTM G 155, UL Recognized |
| Finish | Gloss |
| Height (imperial) | 1 in |
| Height (metric) | 25.40 mm |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor Use |
| Industry Compliance UL | UL969 |
| Label Properties | Aggressive Adhesive, Permanent Adhesive |
| Label/Tape Size (imperial) | 1 in H x 3 in W |
| Label/Tape Size (metric) | 25.40 mm H x 76.20 mm W |
| Material | Polypropylene |
| Material Type | Polypropylene |
| Maximum Service Temperature (°C) | 90 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 194 °F |
| Minimum Service Temperature (°C) | -70 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -94 °F |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Label |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Printer Compatibility | BBP81, i5100, i6100, i7100, i7500, PR Plus, IP Series, THT 3 in Core Printers |
| Printer and Label Applications | General Identification |
| Printer supply or Pre-printed | Printer supply |
| Quantity per Roll | 5000 |
| Quantity per Row | 1 |
| Recommended Ribbon | i75-R6002, IP-R6002, R6002 |
| Recommended Ribbon Series | R4400, R6000HF |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant, Chemical-resistant, Humidity-resistant, UV-resistant, Weather-resistant |
| Ribbon Series | R6000HF, R4400 |
| SAP B-Number | B-8425 |
| SAP Local Description | XTHT-18-8425-5 |
| Service Temperature Range (°C) | -70 °C - 90 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -94 °F - 194 °F |
| Shape | Rectangle |
| Smart Cell | No |
| Thickness (imperial) | 0.0031 in |
| Thickness (metric) | 0.079 mm |
| Vertical Repeat (imperial) | 1.125 in |
| Vertical Repeat (metric) | 28.58 mm |
| Web Width (imperial) | 3.2 in |
| Web Width (metric) | 81.28 mm |
| Width (imperial) | 3 in |
| Width (metric) | 76.20 mm |