Brady 3" x 1" General Identification Label - THT-18-425-3
Brady 3" x 1" General Identification Label - THT-18-425-3Brady$172.32
No reviews have been added for this product.
Brady
Get superior barcoding and slide labeling when working with harsh lab chemicals such as Xylene, Ethanol, Toluene, Isopropanol, MEK, DMSO and more in a wide temperature range.
| Part Number | THT-18-488-3 |
| Product Number | 29897 |
| UPC | 662820298977 |
| UOM | Roll of 3000 Labels |
| Brand Name | Brady |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Application | Asset Tracking, Barcode Labeling, Component and Equipment Labeling, Data and Telecommunications Labeling, General Identification, Inventory and Inspection Labeling, Laboratory Labeling |
| Brady Material Number | B-488 |
| Color | White |
| Compatible Surface Types | High Surface Energy |
| Continuous or Die-cut | Die-cut |
| Core Diameter (imperial) | 3 in |
| Core Diameter (metric) | 76.20 mm |
| Corner Type | Rounded |
| Dimensions (imperial) | 1 in H x 3 in W |
| Dimensions (metric) | 76,20 mm (W) x 25,40 mm (H) |
| Enables Industry Compliance (North America) | AGA, ANSI/ESD S541-2008, ASTM B 117, ASTM D 1000, ASTM D 2979, ASTM G 155, UL Recognized |
| Finish | Matte |
| Format | IP Enabled |
| Height (imperial) | 1 in |
| Height (metric) | 25.40 mm |
| Industry | Laboratory |
| Industry Compliance MIL_STD | MIL-STD-202G, Method 215K |
| Industry Compliance UL | UL969 |
| Lab Environment | Freezer, Autoclave |
| Label Properties | Harsh Environment, Heat Resistant, Permanent Adhesive |
| Label/Tape Size (imperial) | 1 in H x 3 in W |
| Label/Tape Size (metric) | 25.40 mm H x 76.20 mm W |
| Material | Polyester |
| Material Properties | Autoclavable, Cryogenic storage |
| Material Type | Polyester |
| Maximum Service Temperature (°C) | 160 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 320 °F |
| Minimum Service Temperature (°C) | -40 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -40 °F |
| Performance Characteristics | Abrasion resistance, Fuel/Oil resistance, High heat resistance, Low temperature resistance, Solvent/Chemical resistance |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Label |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Printer Compatibility | BBP81, i5100, i6100, i7100, i7500, PR Plus, IP Series, THT 3 in Core Printers |
| Printer and Label Applications | General Identification, Laboratory |
| Printer supply or Pre-printed | Printer supply |
| Quantity per Roll | 3000 |
| Quantity per Row | 1 |
| Recommended Ribbon | i75-R4300, IP-R4300, R4300 |
| Recommended Ribbon Series | R4300, R6200 |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant, Chemical-resistant, Corrosion-resistant, Humidity-resistant, UV-resistant, Weather-resistant |
| Ribbon Series | R4300, R7950 |
| SAP B-Number | B-488 |
| SAP Local Description | THT-18-488-3 |
| Service Temperature Range (°C) | -40 °C - 160 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -40 °F - 320 °F |
| Shape | Rectangle |
| Smart Cell | No |
| Surface | For smooth surfaces |
| Thickness (imperial) | 0.0037 in |
| Thickness (metric) | 0.094 mm |
| Total Quantity | 3000 |
| Trade Name | WorkHorse |
| Vertical Repeat (imperial) | 1.125 in |
| Vertical Repeat (metric) | 28.58 mm |
| Web Width (imperial) | 3.2 in |
| Web Width (metric) | 81.28 mm |
| Width (imperial) | 3 in |
| Width (metric) | 76.20 mm |
| Contains CA PROP 65 Substance | No - Does not contain |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | No - Does not contain |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |
Brady
Get superior barcoding and slide labeling when working with harsh lab chemicals such as Xylene, Ethanol, Toluene, Isopropanol, MEK, DMSO and more in a wide temperature range.
| Part Number | THT-18-488-3 |
| Product Number | 29897 |
| UPC | 662820298977 |
| UOM | Roll of 3000 Labels |
| Brand Name | Brady |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Application | Asset Tracking, Barcode Labeling, Component and Equipment Labeling, Data and Telecommunications Labeling, General Identification, Inventory and Inspection Labeling, Laboratory Labeling |
| Brady Material Number | B-488 |
| Color | White |
| Compatible Surface Types | High Surface Energy |
| Continuous or Die-cut | Die-cut |
| Core Diameter (imperial) | 3 in |
| Core Diameter (metric) | 76.20 mm |
| Corner Type | Rounded |
| Dimensions (imperial) | 1 in H x 3 in W |
| Dimensions (metric) | 76,20 mm (W) x 25,40 mm (H) |
| Enables Industry Compliance (North America) | AGA, ANSI/ESD S541-2008, ASTM B 117, ASTM D 1000, ASTM D 2979, ASTM G 155, UL Recognized |
| Finish | Matte |
| Format | IP Enabled |
| Height (imperial) | 1 in |
| Height (metric) | 25.40 mm |
| Industry | Laboratory |
| Industry Compliance MIL_STD | MIL-STD-202G, Method 215K |
| Industry Compliance UL | UL969 |
| Lab Environment | Freezer, Autoclave |
| Label Properties | Harsh Environment, Heat Resistant, Permanent Adhesive |
| Label/Tape Size (imperial) | 1 in H x 3 in W |
| Label/Tape Size (metric) | 25.40 mm H x 76.20 mm W |
| Material | Polyester |
| Material Properties | Autoclavable, Cryogenic storage |
| Material Type | Polyester |
| Maximum Service Temperature (°C) | 160 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 320 °F |
| Minimum Service Temperature (°C) | -40 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -40 °F |
| Performance Characteristics | Abrasion resistance, Fuel/Oil resistance, High heat resistance, Low temperature resistance, Solvent/Chemical resistance |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Label |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Printer Compatibility | BBP81, i5100, i6100, i7100, i7500, PR Plus, IP Series, THT 3 in Core Printers |
| Printer and Label Applications | General Identification, Laboratory |
| Printer supply or Pre-printed | Printer supply |
| Quantity per Roll | 3000 |
| Quantity per Row | 1 |
| Recommended Ribbon | i75-R4300, IP-R4300, R4300 |
| Recommended Ribbon Series | R4300, R6200 |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant, Chemical-resistant, Corrosion-resistant, Humidity-resistant, UV-resistant, Weather-resistant |
| Ribbon Series | R4300, R7950 |
| SAP B-Number | B-488 |
| SAP Local Description | THT-18-488-3 |
| Service Temperature Range (°C) | -40 °C - 160 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -40 °F - 320 °F |
| Shape | Rectangle |
| Smart Cell | No |
| Surface | For smooth surfaces |
| Thickness (imperial) | 0.0037 in |
| Thickness (metric) | 0.094 mm |
| Total Quantity | 3000 |
| Trade Name | WorkHorse |
| Vertical Repeat (imperial) | 1.125 in |
| Vertical Repeat (metric) | 28.58 mm |
| Web Width (imperial) | 3.2 in |
| Web Width (metric) | 81.28 mm |
| Width (imperial) | 3 in |
| Width (metric) | 76.20 mm |
| Contains CA PROP 65 Substance | No - Does not contain |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | No - Does not contain |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |