Brady 3" x 2" Removable Polyester Label - THT-19-533-1
Brady 3" x 2" Removable Polyester Label - THT-19-533-1Brady$170.85
No reviews have been added for this product.
Brady
Removable Polyester (B-533) is ideal for alphanumeric and barcode applications such as electronic component marking and general purpose applications.
| Part Number | THT-18-533-3 |
| Product Number | 139552 |
| UPC | 754473928650 |
| UOM | Roll of 3000 Labels |
| Brand Name | Brady |
| Adhesive Type | Removable Acrylic |
| After Process | Yes, this material will work with this application |
| Application | Circuit Board Labeling, General Identification |
| Board Application | Through Hole Technology - Top, After Process |
| Brady Material Number | B-533 |
| Color | White |
| Compatible Surface Types | General |
| Continuous or Die-cut | Die-cut |
| Core Diameter (imperial) | 3 in |
| Core Diameter (metric) | 76.20 mm |
| Corner Type | Rounded |
| Dimensions (imperial) | 1 in H x 3 in W |
| Dimensions (metric) | 76,20 mm (W) x 25,40 mm (H) |
| Enables Industry Compliance (North America) | ASTM D 1000 |
| Finish | Gloss |
| Format | IP Enabled |
| Height (imperial) | 1 in |
| Height (metric) | 25.40 mm |
| Indoor or Outdoor Use | Outdoor Use |
| Lab Environment | Freezer, Autoclave |
| Label Properties | Heat Resistant, Removable |
| Label/Tape Size (imperial) | 1 in H x 3 in W |
| Label/Tape Size (metric) | 25.40 mm H x 76.20 mm W |
| Material | Polyester |
| Material Type | Polyester |
| Maximum Service Temperature (°C) | 100 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 212 °F |
| Minimum Service Temperature (°C) | -70 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -94 °F |
| Performance Characteristics | Fuel/Oil resistance, High heat resistance, Low temperature resistance, Removable, Solvent/Chemical resistance |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Label |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Printer Compatibility | BBP81, i5100, i6100, i7100, i7500, PR Plus, IP Series, THT 3 in Core Printers |
| Printer and Label Applications | General Identification |
| Printer supply or Pre-printed | Printer supply |
| Quantity per Roll | 3000 |
| Quantity per Row | 1 |
| Recommended Ribbon | i75-R6002, IP-R6002, R6002 |
| Recommended Ribbon Series | R6000HF |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant, Chemical-resistant, Solvent-resistant, Weather-resistant, Humidity-resistant, Low Temperature-resistant |
| Ribbon Series | R6000HF |
| SAP B-Number | B-533 |
| SAP Local Description | THT-18-533-3 |
| Service Temperature Range (°C) | -70 °C - 100 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -94 °F - 212 °F |
| Shape | Rectangle |
| Smart Cell | No |
| Surface | For smooth surfaces |
| Surface Mount Technology SMT | No, this material does not work with this application |
| Thickness (imperial) | 0.003 in |
| Thickness (metric) | 0.0762 mm |
| Through Hole Technology | Top: Yes. In extreme high temperatures, testing of this material is recommended, Bottom: No |
| Total Quantity | 3000 |
| Trade Name | CleanLift |
| Vertical Repeat (imperial) | 1.125 in |
| Vertical Repeat (metric) | 28.58 mm |
| Web Width (imperial) | 3.2 in |
| Web Width (metric) | 81.28 mm |
| Width (imperial) | 3 in |
| Width (metric) | 76.20 mm |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
Brady
Removable Polyester (B-533) is ideal for alphanumeric and barcode applications such as electronic component marking and general purpose applications.
| Part Number | THT-18-533-3 |
| Product Number | 139552 |
| UPC | 754473928650 |
| UOM | Roll of 3000 Labels |
| Brand Name | Brady |
| Adhesive Type | Removable Acrylic |
| After Process | Yes, this material will work with this application |
| Application | Circuit Board Labeling, General Identification |
| Board Application | Through Hole Technology - Top, After Process |
| Brady Material Number | B-533 |
| Color | White |
| Compatible Surface Types | General |
| Continuous or Die-cut | Die-cut |
| Core Diameter (imperial) | 3 in |
| Core Diameter (metric) | 76.20 mm |
| Corner Type | Rounded |
| Dimensions (imperial) | 1 in H x 3 in W |
| Dimensions (metric) | 76,20 mm (W) x 25,40 mm (H) |
| Enables Industry Compliance (North America) | ASTM D 1000 |
| Finish | Gloss |
| Format | IP Enabled |
| Height (imperial) | 1 in |
| Height (metric) | 25.40 mm |
| Indoor or Outdoor Use | Outdoor Use |
| Lab Environment | Freezer, Autoclave |
| Label Properties | Heat Resistant, Removable |
| Label/Tape Size (imperial) | 1 in H x 3 in W |
| Label/Tape Size (metric) | 25.40 mm H x 76.20 mm W |
| Material | Polyester |
| Material Type | Polyester |
| Maximum Service Temperature (°C) | 100 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 212 °F |
| Minimum Service Temperature (°C) | -70 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -94 °F |
| Performance Characteristics | Fuel/Oil resistance, High heat resistance, Low temperature resistance, Removable, Solvent/Chemical resistance |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Label |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Printer Compatibility | BBP81, i5100, i6100, i7100, i7500, PR Plus, IP Series, THT 3 in Core Printers |
| Printer and Label Applications | General Identification |
| Printer supply or Pre-printed | Printer supply |
| Quantity per Roll | 3000 |
| Quantity per Row | 1 |
| Recommended Ribbon | i75-R6002, IP-R6002, R6002 |
| Recommended Ribbon Series | R6000HF |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant, Chemical-resistant, Solvent-resistant, Weather-resistant, Humidity-resistant, Low Temperature-resistant |
| Ribbon Series | R6000HF |
| SAP B-Number | B-533 |
| SAP Local Description | THT-18-533-3 |
| Service Temperature Range (°C) | -70 °C - 100 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -94 °F - 212 °F |
| Shape | Rectangle |
| Smart Cell | No |
| Surface | For smooth surfaces |
| Surface Mount Technology SMT | No, this material does not work with this application |
| Thickness (imperial) | 0.003 in |
| Thickness (metric) | 0.0762 mm |
| Through Hole Technology | Top: Yes. In extreme high temperatures, testing of this material is recommended, Bottom: No |
| Total Quantity | 3000 |
| Trade Name | CleanLift |
| Vertical Repeat (imperial) | 1.125 in |
| Vertical Repeat (metric) | 28.58 mm |
| Web Width (imperial) | 3.2 in |
| Web Width (metric) | 81.28 mm |
| Width (imperial) | 3 in |
| Width (metric) | 76.20 mm |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |