Brady 2" x 1" Clear Polyester Label - THT-17-522-3
Brady 2" x 1" Clear Polyester Label - THT-17-522-3Brady$191.38
No reviews have been added for this product.
Brady
Removable Polyester (B-522) is ideal for alphanumeric and barcode applications such as electronic component marking and general purpose applications.
| Part Number | THT-19-522-1 |
| Product Number | 170240 |
| UPC | 754473645533 |
| UOM | Roll of 1000 Labels |
| Brand Name | Brady |
| Adhesive Type | Removable Acrylic |
| Application | Barcode Labeling, General Identification, Temporary Labeling, General Identification |
| Average Outdoor Durability | Not Recommended |
| Brady Material Number | B-522 |
| Color | Clear |
| Compatible Surface Types | General |
| Continuous or Die-cut | Die-cut |
| Core Diameter (imperial) | 3 in |
| Core Diameter (metric) | 76.20 mm |
| Corner Type | Rounded |
| Dimensions (imperial) | 2 in H x 3 in W |
| Dimensions (metric) | 76,20 mm (W) x 50,80 mm (H) |
| Enables Industry Compliance (North America) | ASTM D 1000 |
| Finish | Gloss |
| Height (imperial) | 2 in |
| Height (metric) | 50.80 mm |
| Horizontal Repeat (imperial) | 3.2 in |
| Horizontal Repeat (metric) | 81.28 mm |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor Use |
| Label Properties | Heat Resistant, Removable |
| Label/Tape Size (imperial) | 2 in H x 3 in W |
| Label/Tape Size (metric) | 50.80 mm H x 76.20 mm W |
| Material | Polyester |
| Material Type | Polyester |
| Maximum Service Temperature (°C) | 100 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 212 °F |
| Minimum Service Temperature (°C) | -70 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -94 °F |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Label |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Printer Compatibility | i5100, i6100, i7100, i7500, THT 3 in Core Printers |
| Printer and Label Applications | General Identification |
| Printer supply or Pre-printed | Printer supply |
| Quantity per Roll | 1000 |
| Quantity per Row | 1 |
| Recommended Ribbon | i75-R6002, IP-R6002, R6002 |
| Recommended Ribbon Series | R4500, R6000HF |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant, Chemical-resistant, High Temperature-resistant, Solvent-resistant |
| Ribbon Series | R6000HF |
| SAP B-Number | B-522 |
| SAP Local Description | THT-19-522-1 (3 inW x 2 inH) |
| Secondary Label Included | Secondary Label is Not Included |
| Service Temperature Range (°C) | -70 °C - 100 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -94 °F - 212 °F |
| Shape | Rectangle |
| Smart Cell | No |
| Thickness (imperial) | .003 in |
| Thickness (metric) | .0762 mm |
| Total Quantity | 1000 |
| Vertical Repeat (imperial) | 2.25 in |
| Vertical Repeat (metric) | 57.15 mm |
| Web Width (imperial) | 3.2 in |
| Web Width (metric) | 81.28 mm |
| Width (imperial) | 3 in |
| Width (metric) | 76.20 mm |
Brady
Removable Polyester (B-522) is ideal for alphanumeric and barcode applications such as electronic component marking and general purpose applications.
| Part Number | THT-19-522-1 |
| Product Number | 170240 |
| UPC | 754473645533 |
| UOM | Roll of 1000 Labels |
| Brand Name | Brady |
| Adhesive Type | Removable Acrylic |
| Application | Barcode Labeling, General Identification, Temporary Labeling, General Identification |
| Average Outdoor Durability | Not Recommended |
| Brady Material Number | B-522 |
| Color | Clear |
| Compatible Surface Types | General |
| Continuous or Die-cut | Die-cut |
| Core Diameter (imperial) | 3 in |
| Core Diameter (metric) | 76.20 mm |
| Corner Type | Rounded |
| Dimensions (imperial) | 2 in H x 3 in W |
| Dimensions (metric) | 76,20 mm (W) x 50,80 mm (H) |
| Enables Industry Compliance (North America) | ASTM D 1000 |
| Finish | Gloss |
| Height (imperial) | 2 in |
| Height (metric) | 50.80 mm |
| Horizontal Repeat (imperial) | 3.2 in |
| Horizontal Repeat (metric) | 81.28 mm |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor Use |
| Label Properties | Heat Resistant, Removable |
| Label/Tape Size (imperial) | 2 in H x 3 in W |
| Label/Tape Size (metric) | 50.80 mm H x 76.20 mm W |
| Material | Polyester |
| Material Type | Polyester |
| Maximum Service Temperature (°C) | 100 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 212 °F |
| Minimum Service Temperature (°C) | -70 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -94 °F |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Label |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Printer Compatibility | i5100, i6100, i7100, i7500, THT 3 in Core Printers |
| Printer and Label Applications | General Identification |
| Printer supply or Pre-printed | Printer supply |
| Quantity per Roll | 1000 |
| Quantity per Row | 1 |
| Recommended Ribbon | i75-R6002, IP-R6002, R6002 |
| Recommended Ribbon Series | R4500, R6000HF |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant, Chemical-resistant, High Temperature-resistant, Solvent-resistant |
| Ribbon Series | R6000HF |
| SAP B-Number | B-522 |
| SAP Local Description | THT-19-522-1 (3 inW x 2 inH) |
| Secondary Label Included | Secondary Label is Not Included |
| Service Temperature Range (°C) | -70 °C - 100 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -94 °F - 212 °F |
| Shape | Rectangle |
| Smart Cell | No |
| Thickness (imperial) | .003 in |
| Thickness (metric) | .0762 mm |
| Total Quantity | 1000 |
| Vertical Repeat (imperial) | 2.25 in |
| Vertical Repeat (metric) | 57.15 mm |
| Web Width (imperial) | 3.2 in |
| Web Width (metric) | 81.28 mm |
| Width (imperial) | 3 in |
| Width (metric) | 76.20 mm |