Brady 2" x 1" Repositionable Paper Label - THT-17-408-3
Brady 2" x 1" Repositionable Paper Label - THT-17-408-3Brady$71.12
Brady
B-408 labels are thermal transfer printable and is designed to be removable after 30 days from cardboard, stainless steel, glass and polypropylene.
| Part Number | THT-19-408-1 |
| Product Number | 35657 |
| UPC | 662820356578 |
| UOM | Roll of 1000 Labels |
| Brand Name | Brady |
| Adhesive Type | Removable Acrylic |
| Application | Barcode Labeling, General Identification, General Identification |
| Brady Material Number | B-408 |
| Color | White |
| Compatible Surface Types | General |
| Continuous or Die-cut | Die-cut |
| Core Diameter (imperial) | 3 in |
| Core Diameter (metric) | 76.20 mm |
| Corner Type | Rounded |
| Dimensions (imperial) | 2 in H x 3 in W |
| Dimensions (metric) | 76,20 mm (W) x 50,80 mm (H) |
| Enables Industry Compliance (North America) | ASTM D 1000, ASTM D 2979, ASTM G 26 |
| Finish | Matte |
| Format | IP Enabled |
| Height (imperial) | 2 in |
| Height (metric) | 50.80 mm |
| Label Properties | Removable, Repositionable |
| Label/Tape Size (imperial) | 2 in H x 3 in W |
| Label/Tape Size (metric) | 50.80 mm H x 76.20 mm W |
| Material | Repositionable Paper |
| Material Type | Paper |
| Maximum Service Temperature (°C) | 70 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 158 °F |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Label |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Printer Compatibility | BBP81, i5100, i6100, i7100, i7500, PR Plus, IP Series, THT 3 in Core Printers |
| Printer and Label Applications | General Identification |
| Printer supply or Pre-printed | Printer supply |
| Quantity per Roll | 1000 |
| Quantity per Row | 1 |
| Recommended Ribbon | IP-R6102, R6102 |
| Recommended Ribbon Series | R4300, R4500, R6100 |
| Resistance Properties | High Temperature-resistant |
| Ribbon Series | R7942/R6100 |
| SAP B-Number | B-408 |
| SAP Local Description | THT-19-408-1 |
| Shape | Rectangle |
| Smart Cell | No |
| Thickness (imperial) | 0.003 in |
| Thickness (metric) | 0.086 mm |
| Total Quantity | 1000 |
| Trade Name | CleanLift |
| Vertical Repeat (imperial) | 2.125 in |
| Vertical Repeat (metric) | 53.98 mm |
| Web Width (imperial) | 3.2 in |
| Web Width (metric) | 81.28 mm |
| Width (imperial) | 3 in |
| Width (metric) | 76.20 mm |
| Contains CA PROP 65 Substance | No - Does not contain |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | No - Does not contain |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |
No reviews have been added for this product.
Brady
B-408 labels are thermal transfer printable and is designed to be removable after 30 days from cardboard, stainless steel, glass and polypropylene.
| Part Number | THT-19-408-1 |
| Product Number | 35657 |
| UPC | 662820356578 |
| UOM | Roll of 1000 Labels |
| Brand Name | Brady |
| Adhesive Type | Removable Acrylic |
| Application | Barcode Labeling, General Identification, General Identification |
| Brady Material Number | B-408 |
| Color | White |
| Compatible Surface Types | General |
| Continuous or Die-cut | Die-cut |
| Core Diameter (imperial) | 3 in |
| Core Diameter (metric) | 76.20 mm |
| Corner Type | Rounded |
| Dimensions (imperial) | 2 in H x 3 in W |
| Dimensions (metric) | 76,20 mm (W) x 50,80 mm (H) |
| Enables Industry Compliance (North America) | ASTM D 1000, ASTM D 2979, ASTM G 26 |
| Finish | Matte |
| Format | IP Enabled |
| Height (imperial) | 2 in |
| Height (metric) | 50.80 mm |
| Label Properties | Removable, Repositionable |
| Label/Tape Size (imperial) | 2 in H x 3 in W |
| Label/Tape Size (metric) | 50.80 mm H x 76.20 mm W |
| Material | Repositionable Paper |
| Material Type | Paper |
| Maximum Service Temperature (°C) | 70 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 158 °F |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Label |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Printer Compatibility | BBP81, i5100, i6100, i7100, i7500, PR Plus, IP Series, THT 3 in Core Printers |
| Printer and Label Applications | General Identification |
| Printer supply or Pre-printed | Printer supply |
| Quantity per Roll | 1000 |
| Quantity per Row | 1 |
| Recommended Ribbon | IP-R6102, R6102 |
| Recommended Ribbon Series | R4300, R4500, R6100 |
| Resistance Properties | High Temperature-resistant |
| Ribbon Series | R7942/R6100 |
| SAP B-Number | B-408 |
| SAP Local Description | THT-19-408-1 |
| Shape | Rectangle |
| Smart Cell | No |
| Thickness (imperial) | 0.003 in |
| Thickness (metric) | 0.086 mm |
| Total Quantity | 1000 |
| Trade Name | CleanLift |
| Vertical Repeat (imperial) | 2.125 in |
| Vertical Repeat (metric) | 53.98 mm |
| Web Width (imperial) | 3.2 in |
| Web Width (metric) | 81.28 mm |
| Width (imperial) | 3 in |
| Width (metric) | 76.20 mm |
| Contains CA PROP 65 Substance | No - Does not contain |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | No - Does not contain |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |