Brady 3" x 1" Matte Polyester Label - THT-18-8117-3
Brady 3" x 1" Matte Polyester Label - THT-18-8117-3Brady$329.24
Brady
B-8117 Ultra-Durable Black Polyester Labels from Brady® have excellent print durability, barcode readability and aesthetics.
| Part Number | THT-21-8117 |
| Product Number | 148173 |
| UPC | 754473548100 |
| UOM | Roll of 300 ft |
| Brand Name | Brady |
| Adhesive Type | Permanent Rubber Based |
| After Process | Yes, this material will work with this application |
| Application | Barcode Labeling, Component and Equipment Labeling, Electrical Labeling, Facility Identification, Food and Beverage Process Labeling, General Identification, Hazard Communication Identification, Inventory and Inspection Labeling, Traffic Control |
| Approval/Compliance (EMEA) | UL Recognised |
| Average Outdoor Durability | Not Recommended |
| Board Application | Through Hole Technology - Top, After Process |
| Brady Material Number | B-8117 |
| Color | Black |
| Compatible Surface Types | Low Surface Energy |
| Continuous or Die-cut | Continuous |
| Core Diameter (imperial) | 3 in |
| Core Diameter (metric) | 76.20 mm |
| Dimensions (imperial) | 3 in W x 300 ft L |
| Dimensions (metric) | 76,20 mm (W) x 91,44 m (L) |
| Enables Industry Compliance (North America) | C-UL US, DIN, RoHS compliant to 2005/618/EC MCV amendment to RoHS Directive 2002/95/EC, UL, UL Recognized |
| Finish | Matte |
| Format | IP Enabled |
| Industry Compliance UL | UL969 |
| Label Properties | Permanent Adhesive |
| Label/Tape Size (imperial) | 3 in W x 300 ft L |
| Label/Tape Size (metric) | 76.20 mm W x 91.44 m L |
| Length (imperial) | 300 ft |
| Length (metric) | 91.44 m |
| Material | Polyester |
| Material Type | Polyester |
| Maximum Service Temperature (°C) | 120 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 248 °F |
| Minimum Service Temperature (°C) | -80 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -112 °F |
| Performance Characteristics | Abrasion resistance, Fuel/Oil resistance, High heat resistance, Low temperature resistance |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Label |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Printer Compatibility | BBP11, BBP12, BBP81, i5100, i6100, i7100, i7500, PR Plus, IP Series, THT 3 in Core Printers |
| Printer and Label Applications | General Identification, Rating & Name Plates |
| Printer supply or Pre-printed | Printer supply |
| Quantity per Row | 1 |
| Recommended Ribbon | i75-R6802-WT, IP-R6802-WT, R6802-WT |
| Recommended Ribbon Series | R4400, R6800 |
| Resistance Properties | Humidity-resistant, Temperature-resistant, UV-resistant |
| Ribbon Series | R4400W, R6800 |
| Roll Length (imperial) | 300 ft |
| Roll Length (metric) | 91.44 m |
| Roll Width (imperial) | 3 in |
| Roll Width (metric) | 76.20 mm |
| SAP B-Number | B-8117 |
| SAP Local Description | THT-21-8117 |
| Service Temperature Range (°C) | -80 °C - 120 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -112 °F - 248 °F |
| Smart Cell | No |
| Surface | For smooth surfaces |
| Thickness (imperial) | 0.0035 in |
| Thickness (metric) | 0.0889 mm |
| Through Hole Technology | Top: Yes. In extreme high temperatures, testing of this material is recommended, Bottom: No |
| Trade Name | WorkHorse |
| Web Width (imperial) | 3.2 in |
| Web Width (metric) | 81.28 mm |
| Width (imperial) | 3 in |
| Width (metric) | 76.20 mm |
No reviews have been added for this product.
Brady
B-8117 Ultra-Durable Black Polyester Labels from Brady® have excellent print durability, barcode readability and aesthetics.
| Part Number | THT-21-8117 |
| Product Number | 148173 |
| UPC | 754473548100 |
| UOM | Roll of 300 ft |
| Brand Name | Brady |
| Adhesive Type | Permanent Rubber Based |
| After Process | Yes, this material will work with this application |
| Application | Barcode Labeling, Component and Equipment Labeling, Electrical Labeling, Facility Identification, Food and Beverage Process Labeling, General Identification, Hazard Communication Identification, Inventory and Inspection Labeling, Traffic Control |
| Approval/Compliance (EMEA) | UL Recognised |
| Average Outdoor Durability | Not Recommended |
| Board Application | Through Hole Technology - Top, After Process |
| Brady Material Number | B-8117 |
| Color | Black |
| Compatible Surface Types | Low Surface Energy |
| Continuous or Die-cut | Continuous |
| Core Diameter (imperial) | 3 in |
| Core Diameter (metric) | 76.20 mm |
| Dimensions (imperial) | 3 in W x 300 ft L |
| Dimensions (metric) | 76,20 mm (W) x 91,44 m (L) |
| Enables Industry Compliance (North America) | C-UL US, DIN, RoHS compliant to 2005/618/EC MCV amendment to RoHS Directive 2002/95/EC, UL, UL Recognized |
| Finish | Matte |
| Format | IP Enabled |
| Industry Compliance UL | UL969 |
| Label Properties | Permanent Adhesive |
| Label/Tape Size (imperial) | 3 in W x 300 ft L |
| Label/Tape Size (metric) | 76.20 mm W x 91.44 m L |
| Length (imperial) | 300 ft |
| Length (metric) | 91.44 m |
| Material | Polyester |
| Material Type | Polyester |
| Maximum Service Temperature (°C) | 120 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 248 °F |
| Minimum Service Temperature (°C) | -80 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -112 °F |
| Performance Characteristics | Abrasion resistance, Fuel/Oil resistance, High heat resistance, Low temperature resistance |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Label |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Printer Compatibility | BBP11, BBP12, BBP81, i5100, i6100, i7100, i7500, PR Plus, IP Series, THT 3 in Core Printers |
| Printer and Label Applications | General Identification, Rating & Name Plates |
| Printer supply or Pre-printed | Printer supply |
| Quantity per Row | 1 |
| Recommended Ribbon | i75-R6802-WT, IP-R6802-WT, R6802-WT |
| Recommended Ribbon Series | R4400, R6800 |
| Resistance Properties | Humidity-resistant, Temperature-resistant, UV-resistant |
| Ribbon Series | R4400W, R6800 |
| Roll Length (imperial) | 300 ft |
| Roll Length (metric) | 91.44 m |
| Roll Width (imperial) | 3 in |
| Roll Width (metric) | 76.20 mm |
| SAP B-Number | B-8117 |
| SAP Local Description | THT-21-8117 |
| Service Temperature Range (°C) | -80 °C - 120 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -112 °F - 248 °F |
| Smart Cell | No |
| Surface | For smooth surfaces |
| Thickness (imperial) | 0.0035 in |
| Thickness (metric) | 0.0889 mm |
| Through Hole Technology | Top: Yes. In extreme high temperatures, testing of this material is recommended, Bottom: No |
| Trade Name | WorkHorse |
| Web Width (imperial) | 3.2 in |
| Web Width (metric) | 81.28 mm |
| Width (imperial) | 3 in |
| Width (metric) | 76.20 mm |