Brady 3" x 300' Weather Resistant Outdoor Label - THT-21-8591-YL
Brady 3" x 300' Weather Resistant Outdoor Label - THT-21-8591-YLBrady$335.84
No reviews have been added for this product.
Brady
The B-8591 material from Brady® is an extremely outdoor durable, print-on-demand thermal transfer label solution that resists UV, abrasion and fluids.
| Part Number | THT-21-8591-BK |
| Product Number | 149107 |
| UPC | 754473588236 |
| UOM | Roll of 300 ft |
| Brand Name | Brady |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Application | Barcode Labeling, Component and Equipment Labeling, Data and Telecommunications Labeling, Inventory and Inspection Labeling |
| Average Outdoor Durability | 8 to 10 Years |
| Brady Material Number | B-8591 |
| Color | Black |
| Compatible Surface Types | High Surface Energy |
| Continuous or Die-cut | Continuous |
| Core Diameter (imperial) | 3 in |
| Core Diameter (metric) | 76.20 mm |
| Dimensions (imperial) | 3 in W x 300 ft L |
| Dimensions (metric) | 76,20 mm (W) x 91,44 m (L) |
| Finish | Gloss |
| Indoor or Outdoor Use | Outdoor Use |
| Industry Compliance UL | UL969 |
| Label Properties | Harsh Environment, Outdoor Durable, Permanent Adhesive |
| Label/Tape Size (imperial) | 3 in W x 300 ft L |
| Label/Tape Size (metric) | 76.20 mm W x 91.44 m L |
| Length (imperial) | 300 ft |
| Length (metric) | 91.44 m |
| Material | Polyester |
| Material Type | Polyester |
| Maximum Service Temperature (°C) | 180 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 356 °F |
| Minimum Service Temperature (°C) | -70 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -94 °F |
| Performance Characteristics | Low temperature resistance |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Label |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Printer Compatibility | BBP81, i5100, i6100, i7100, i7500, PR Plus, IP Series, THT 3 in Core Printers |
| Printer and Label Applications | General Identification, Safety |
| Printer supply or Pre-printed | Printer supply |
| Quantity per Row | 1 |
| Recommended Ribbon | i75-R4402-WT, IP-R4402-WT, R4402-WT |
| Recommended Ribbon Series | R4400W |
| Resistance Properties | Fade-resistant, Harsh Weather-resistant, Sun-resistant, UV-resistant, Weather-resistant |
| Roll Length (imperial) | 300 ft |
| Roll Length (metric) | 91.44 m |
| Roll Width (imperial) | 3 in |
| Roll Width (metric) | 76.20 mm |
| SAP B-Number | B-8591 |
| SAP Local Description | THT-21-8591-BK |
| Service Temperature Range (°C) | -70 °C - 180 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -94 °F - 356 °F |
| Smart Cell | No |
| Surface | For smooth, textured/rough or Highly textured/Low surface energy surfaces |
| Thickness (imperial) | 0.0043 in |
| Thickness (metric) | 0.109 mm |
| Trade Name | WorkHorse |
| Web Width (imperial) | 3.2 in |
| Web Width (metric) | 81.28 mm |
| Width (imperial) | 3 in |
| Width (metric) | 76.20 mm |
Brady
The B-8591 material from Brady® is an extremely outdoor durable, print-on-demand thermal transfer label solution that resists UV, abrasion and fluids.
| Part Number | THT-21-8591-BK |
| Product Number | 149107 |
| UPC | 754473588236 |
| UOM | Roll of 300 ft |
| Brand Name | Brady |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Application | Barcode Labeling, Component and Equipment Labeling, Data and Telecommunications Labeling, Inventory and Inspection Labeling |
| Average Outdoor Durability | 8 to 10 Years |
| Brady Material Number | B-8591 |
| Color | Black |
| Compatible Surface Types | High Surface Energy |
| Continuous or Die-cut | Continuous |
| Core Diameter (imperial) | 3 in |
| Core Diameter (metric) | 76.20 mm |
| Dimensions (imperial) | 3 in W x 300 ft L |
| Dimensions (metric) | 76,20 mm (W) x 91,44 m (L) |
| Finish | Gloss |
| Indoor or Outdoor Use | Outdoor Use |
| Industry Compliance UL | UL969 |
| Label Properties | Harsh Environment, Outdoor Durable, Permanent Adhesive |
| Label/Tape Size (imperial) | 3 in W x 300 ft L |
| Label/Tape Size (metric) | 76.20 mm W x 91.44 m L |
| Length (imperial) | 300 ft |
| Length (metric) | 91.44 m |
| Material | Polyester |
| Material Type | Polyester |
| Maximum Service Temperature (°C) | 180 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 356 °F |
| Minimum Service Temperature (°C) | -70 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -94 °F |
| Performance Characteristics | Low temperature resistance |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Label |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Printer Compatibility | BBP81, i5100, i6100, i7100, i7500, PR Plus, IP Series, THT 3 in Core Printers |
| Printer and Label Applications | General Identification, Safety |
| Printer supply or Pre-printed | Printer supply |
| Quantity per Row | 1 |
| Recommended Ribbon | i75-R4402-WT, IP-R4402-WT, R4402-WT |
| Recommended Ribbon Series | R4400W |
| Resistance Properties | Fade-resistant, Harsh Weather-resistant, Sun-resistant, UV-resistant, Weather-resistant |
| Roll Length (imperial) | 300 ft |
| Roll Length (metric) | 91.44 m |
| Roll Width (imperial) | 3 in |
| Roll Width (metric) | 76.20 mm |
| SAP B-Number | B-8591 |
| SAP Local Description | THT-21-8591-BK |
| Service Temperature Range (°C) | -70 °C - 180 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -94 °F - 356 °F |
| Smart Cell | No |
| Surface | For smooth, textured/rough or Highly textured/Low surface energy surfaces |
| Thickness (imperial) | 0.0043 in |
| Thickness (metric) | 0.109 mm |
| Trade Name | WorkHorse |
| Web Width (imperial) | 3.2 in |
| Web Width (metric) | 81.28 mm |
| Width (imperial) | 3 in |
| Width (metric) | 76.20 mm |