Brady 2" x 300' BradyBondz Barcode and Solar Panel Label - THT-106-423
Brady 2" x 300' BradyBondz Barcode and Solar Panel Label - THT-106-423Brady$178.92
Brady
Permanent Polyester (B-423) is ideal for component identification, barcode labels, rating plates and solar panel identification.
| Part Number | THT-107-423 |
| Product Number | 18837 |
| UPC | 662820188377 |
| UOM | Roll of 300 ft |
| Brand Name | Brady |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Application | Barcode Labeling, Circuit Board Labeling, Component and Equipment Labeling, General Identification, Inventory and Inspection Labeling |
| Approval/Compliance (EMEA) | UL Recognised, CSA Accepted, Halogen Free (DIN VDE 0472/part 815) Approvals are for White material only |
| Average Outdoor Durability | 1 Year |
| Brady Material Number | B-423 |
| Color | White |
| Compatible Surface Types | High Surface Energy |
| Continuous or Die-cut | Continuous |
| Core Diameter (imperial) | 3 in |
| Core Diameter (metric) | 76.20 mm |
| Dimensions (imperial) | 4 in W x 300 ft L |
| Dimensions (metric) | 101,60 mm (W) x 91,44 m (L) |
| Enables Industry Compliance (North America) | Halogen Free (DIN VDE 0472 Part 815) |
| Finish | Gloss |
| Indoor or Outdoor Use | Outdoor Use |
| Industry Compliance CSA | CSA Accepted |
| Industry Compliance UL | UL969 |
| Lab Environment | Freezer, Autoclave, Hot Water Bath (100°C) |
| Label Properties | Aggressive Adhesive, Harsh Environment, Heat Resistant, Permanent Adhesive |
| Label/Tape Size (imperial) | 4 in W x 300 ft L |
| Label/Tape Size (metric) | 101.60 mm W x 91.44 m L |
| Length (imperial) | 300 ft |
| Length (metric) | 91.44 m |
| Material | Polyester |
| Material Properties | Halogen-free |
| Material Type | Polyester |
| Maximum Service Temperature (°C) | 110 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 230 °F |
| Minimum Service Temperature (°C) | -70 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -94 °F |
| Performance Characteristics | Abrasion resistance, Fuel/Oil resistance, High heat resistance, Low temperature resistance |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Label |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Printer Compatibility | BBP81, i5100, i6100, i7100, i7500, PR Plus, IP Series, THT 3 in Core Printers |
| Printer and Label Applications | General Identification |
| Printer supply or Pre-printed | Printer supply |
| Quantity per Row | 1 |
| Recommended Ribbon | i75-R6007, IP-R6007, R6007 |
| Recommended Ribbon Series | R4900, R6000HF, R6200 |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant, Chemical-resistant, Corrosion-resistant, Humidity-resistant, UV-resistant, Weather-resistant |
| Roll Length (imperial) | 300 ft |
| Roll Length (metric) | 91.44 m |
| Roll Width (imperial) | 4 in |
| Roll Width (metric) | 101.60 mm |
| SAP B-Number | B-423 |
| SAP Local Description | THT-107-423 |
| Service Temperature Range (°C) | -70 °C - 110 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -94 °F - 230 °F |
| Smart Cell | No |
| Surface | For smooth surfaces |
| Thickness (imperial) | 0.003 in |
| Thickness (metric) | 0.076 mm |
| Trade Name | WorkHorse |
| Web Width (imperial) | 4.25 in |
| Web Width (metric) | 107.95 mm |
| Width (imperial) | 4 in |
| Width (metric) | 101.60 mm |
No reviews have been added for this product.
Brady
Permanent Polyester (B-423) is ideal for component identification, barcode labels, rating plates and solar panel identification.
| Part Number | THT-107-423 |
| Product Number | 18837 |
| UPC | 662820188377 |
| UOM | Roll of 300 ft |
| Brand Name | Brady |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Application | Barcode Labeling, Circuit Board Labeling, Component and Equipment Labeling, General Identification, Inventory and Inspection Labeling |
| Approval/Compliance (EMEA) | UL Recognised, CSA Accepted, Halogen Free (DIN VDE 0472/part 815) Approvals are for White material only |
| Average Outdoor Durability | 1 Year |
| Brady Material Number | B-423 |
| Color | White |
| Compatible Surface Types | High Surface Energy |
| Continuous or Die-cut | Continuous |
| Core Diameter (imperial) | 3 in |
| Core Diameter (metric) | 76.20 mm |
| Dimensions (imperial) | 4 in W x 300 ft L |
| Dimensions (metric) | 101,60 mm (W) x 91,44 m (L) |
| Enables Industry Compliance (North America) | Halogen Free (DIN VDE 0472 Part 815) |
| Finish | Gloss |
| Indoor or Outdoor Use | Outdoor Use |
| Industry Compliance CSA | CSA Accepted |
| Industry Compliance UL | UL969 |
| Lab Environment | Freezer, Autoclave, Hot Water Bath (100°C) |
| Label Properties | Aggressive Adhesive, Harsh Environment, Heat Resistant, Permanent Adhesive |
| Label/Tape Size (imperial) | 4 in W x 300 ft L |
| Label/Tape Size (metric) | 101.60 mm W x 91.44 m L |
| Length (imperial) | 300 ft |
| Length (metric) | 91.44 m |
| Material | Polyester |
| Material Properties | Halogen-free |
| Material Type | Polyester |
| Maximum Service Temperature (°C) | 110 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 230 °F |
| Minimum Service Temperature (°C) | -70 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -94 °F |
| Performance Characteristics | Abrasion resistance, Fuel/Oil resistance, High heat resistance, Low temperature resistance |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Label |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Printer Compatibility | BBP81, i5100, i6100, i7100, i7500, PR Plus, IP Series, THT 3 in Core Printers |
| Printer and Label Applications | General Identification |
| Printer supply or Pre-printed | Printer supply |
| Quantity per Row | 1 |
| Recommended Ribbon | i75-R6007, IP-R6007, R6007 |
| Recommended Ribbon Series | R4900, R6000HF, R6200 |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant, Chemical-resistant, Corrosion-resistant, Humidity-resistant, UV-resistant, Weather-resistant |
| Roll Length (imperial) | 300 ft |
| Roll Length (metric) | 91.44 m |
| Roll Width (imperial) | 4 in |
| Roll Width (metric) | 101.60 mm |
| SAP B-Number | B-423 |
| SAP Local Description | THT-107-423 |
| Service Temperature Range (°C) | -70 °C - 110 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -94 °F - 230 °F |
| Smart Cell | No |
| Surface | For smooth surfaces |
| Thickness (imperial) | 0.003 in |
| Thickness (metric) | 0.076 mm |
| Trade Name | WorkHorse |
| Web Width (imperial) | 4.25 in |
| Web Width (metric) | 107.95 mm |
| Width (imperial) | 4 in |
| Width (metric) | 101.60 mm |