| Part Number | THT-107-439 |
| Product Number | 18839 |
| UPC | 662820188391 |
| UOM | Roll of 300 ft |
| Brand Name | Brady |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Average Outdoor Durability | 5 Years |
| Brady Material Number | B-439 |
| Color | White |
| Compatible Surface Types | High Surface Energy |
| Continuous or Die-cut | Continuous |
| Core Diameter (imperial) | 3 in |
| Core Diameter (metric) | 76.20 mm |
| Dimensions (imperial) | 4 in W x 300 ft L |
| Dimensions (metric) | 101,60 mm (W) x 91,44 m (L) |
| Enables Industry Compliance (North America) | ASTM D 1000, ASTM D 2979, ASTM G 155 |
| Finish | Gloss |
| Indoor or Outdoor Use | Outdoor Use |
| Lab Environment | Freezer |
| Label Properties | Aggressive Adhesive, Harsh Environment, Permanent Adhesive |
| Label/Tape Size (imperial) | 4 in W x 300 ft L |
| Label/Tape Size (metric) | 101.60 mm W x 91.44 m L |
| Length (imperial) | 300 ft |
| Length (metric) | 91.44 m |
| Material | Vinyl |
| Material Type | Vinyl |
| Maximum Service Temperature (°C) | 80 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 176 °F |
| Minimum Service Temperature (°C) | -70 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -94 °F |
| Performance Characteristics | Abrasion resistance, Low temperature resistance |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Label |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Printer Compatibility | BBP81, i5100, i6100, i7100, i7500, PR Plus, IP Series, THT 3 in Core Printers |
| Printer and Label Applications | General Identification |
| Printer supply or Pre-printed | Printer supply |
| Quantity per Row | 1 |
| Recommended Ribbon | i75-R6007, IP-R6007, R6007 |
| Recommended Ribbon Series | R4400, R4900, R6000HF, R6200 |
| Roll Length (imperial) | 300 ft |
| Roll Length (metric) | 91.44 m |
| Roll Width (imperial) | 4 in |
| Roll Width (metric) | 101.60 mm |
| SAP B-Number | B-439 |
| SAP Local Description | THT-107-439 |
| Service Temperature Range (°C) | -70 °C - 80 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -94 °F - 176 °F |
| Smart Cell | No |
| Surface | For smooth & textured/rough surfaces |
| Thickness (imperial) | 0.0042 in |
| Thickness (metric) | 0.107 mm |
| Trade Name | WorkHorse |
| Web Width (imperial) | 4.25 in |
| Web Width (metric) | 107.95 mm |
| Width (imperial) | 4 in |
| Width (metric) | 101.60 mm |
Brady
| Part Number | THT-107-439 |
| Product Number | 18839 |
| UPC | 662820188391 |
| UOM | Roll of 300 ft |
| Brand Name | Brady |
| Color | White |
| Finish | Gloss |
| Lab Environment | Freezer |
| Length (imperial) | 300 ft |
| Length (metric) | 91.44 m |
| Material | Vinyl |
| Material Type | Vinyl |
| Quantity per Row | 1 |
| SAP B-Number | B-439 |
| Smart Cell | No |
| Trade Name | WorkHorse |
| Width (imperial) | 4 in |
| Width (metric) | 101.60 mm |