Brady 0.5" x 0.5" Polyester Label - THT-149-422-10
Brady 0.5" x 0.5" Polyester Label - THT-149-422-10Brady$131.25
Brady
Clear Polyester (B-430) labels are designed for applications that use barcodes, alphanumerics, graphic symbols and logos and require nameplate-like quality.
| Part Number | THT-149-430-10 |
| Product Number | 62285 |
| UPC | 662820622857 |
| UOM | Roll of 10000 Labels |
| Brand Name | Brady |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Application | Asset Tracking, Barcode Labeling, Circuit Board Labeling, Component and Equipment Labeling, Data and Telecommunications Labeling, Electrical Labeling, General Identification, Inventory and Inspection Labeling |
| Approval/Compliance (EMEA) | UL Recognised, CSA Accepted |
| Brady Material Number | B-430 |
| Color | Clear |
| Compatible Surface Types | High Surface Energy |
| Continuous or Die-cut | Die-cut |
| Core Diameter (imperial) | 3 in |
| Core Diameter (metric) | 76.20 mm |
| Corner Type | Rounded |
| Dimensions (imperial) | 0.5 in H x 0.5 in W |
| Dimensions (metric) | 12,70 mm (W) x 12,70 mm (H) |
| Enables Industry Compliance (North America) | ASTM B 117, ASTM D 1000, ASTM D 2979, ASTM G 155, CSA Approved, UL Recognized |
| Finish | Gloss |
| Height (imperial) | 0.5 in |
| Height (metric) | 12.70 mm |
| Horizontal Repeat (imperial) | 0.6 in |
| Horizontal Repeat (metric) | 15.24 mm |
| Indoor or Outdoor Use | Outdoor Use |
| Industry | Buildings identification, Chemical, Construction, Education, Electrical, Electronics, Energy utilities, Government, Healthcare, ICT, Laboratory, Manufacturing, Process, Warehouse & logistics |
| Industry Compliance UL | UL969 |
| Lab Environment | Freezer, Autoclave, Hot Water Bath (100°C) |
| Label Properties | Aggressive Adhesive, Harsh Environment, Heat Resistant, Permanent Adhesive |
| Label/Tape Size (imperial) | 0.5 in H x 0.5 in W |
| Label/Tape Size (metric) | 12.70 mm H x 12.70 mm W |
| Material | Polyester |
| Material Properties | Autoclavable, Optically Clear |
| Material Type | Polyester |
| Maximum Service Temperature (°C) | 100 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 212 °F |
| Minimum Service Temperature (°C) | -70 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -94 °F |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Label |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Printer Compatibility | BBP81, i5100, i6100, i7100, i7500, PR Plus, IP Series, THT 3 in Core Printers |
| Printer and Label Applications | General Identification |
| Printer supply or Pre-printed | Printer supply |
| Quantity per Roll | 10000 |
| Quantity per Row | 4 |
| Recommended Ribbon | i75-R6000, IP-R6000, R6000 |
| Recommended Ribbon Series | R4400, R4900, R6000HF, R6200 |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant, Chemical-resistant, Corrosion-resistant, Humidity-resistant, UV-resistant, Weather-resistant |
| Ribbon Series | R6000HF, R4400, R4900, R6200 |
| SAP B-Number | B-430 |
| SAP Local Description | THT-149-430-10 |
| Service Temperature Range (°C) | -70 °C - 100 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -94 °F - 212 °F |
| Shape | Square |
| Smart Cell | No |
| Surface | For smooth surfaces |
| Thickness (imperial) | 0.003 in |
| Thickness (metric) | 0.076 mm |
| Total Quantity | 10000 |
| Trade Name | WorkHorse |
| Vertical Repeat (imperial) | 0.625 in |
| Vertical Repeat (metric) | 15.88 mm |
| Web Width (imperial) | 2.5 in |
| Web Width (metric) | 63.50 mm |
| Width (imperial) | 0.5 in |
| Width (metric) | 12.70 mm |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
No reviews have been added for this product.
Brady
Clear Polyester (B-430) labels are designed for applications that use barcodes, alphanumerics, graphic symbols and logos and require nameplate-like quality.
| Part Number | THT-149-430-10 |
| Product Number | 62285 |
| UPC | 662820622857 |
| UOM | Roll of 10000 Labels |
| Brand Name | Brady |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Application | Asset Tracking, Barcode Labeling, Circuit Board Labeling, Component and Equipment Labeling, Data and Telecommunications Labeling, Electrical Labeling, General Identification, Inventory and Inspection Labeling |
| Approval/Compliance (EMEA) | UL Recognised, CSA Accepted |
| Brady Material Number | B-430 |
| Color | Clear |
| Compatible Surface Types | High Surface Energy |
| Continuous or Die-cut | Die-cut |
| Core Diameter (imperial) | 3 in |
| Core Diameter (metric) | 76.20 mm |
| Corner Type | Rounded |
| Dimensions (imperial) | 0.5 in H x 0.5 in W |
| Dimensions (metric) | 12,70 mm (W) x 12,70 mm (H) |
| Enables Industry Compliance (North America) | ASTM B 117, ASTM D 1000, ASTM D 2979, ASTM G 155, CSA Approved, UL Recognized |
| Finish | Gloss |
| Height (imperial) | 0.5 in |
| Height (metric) | 12.70 mm |
| Horizontal Repeat (imperial) | 0.6 in |
| Horizontal Repeat (metric) | 15.24 mm |
| Indoor or Outdoor Use | Outdoor Use |
| Industry | Buildings identification, Chemical, Construction, Education, Electrical, Electronics, Energy utilities, Government, Healthcare, ICT, Laboratory, Manufacturing, Process, Warehouse & logistics |
| Industry Compliance UL | UL969 |
| Lab Environment | Freezer, Autoclave, Hot Water Bath (100°C) |
| Label Properties | Aggressive Adhesive, Harsh Environment, Heat Resistant, Permanent Adhesive |
| Label/Tape Size (imperial) | 0.5 in H x 0.5 in W |
| Label/Tape Size (metric) | 12.70 mm H x 12.70 mm W |
| Material | Polyester |
| Material Properties | Autoclavable, Optically Clear |
| Material Type | Polyester |
| Maximum Service Temperature (°C) | 100 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 212 °F |
| Minimum Service Temperature (°C) | -70 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -94 °F |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Label |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Printer Compatibility | BBP81, i5100, i6100, i7100, i7500, PR Plus, IP Series, THT 3 in Core Printers |
| Printer and Label Applications | General Identification |
| Printer supply or Pre-printed | Printer supply |
| Quantity per Roll | 10000 |
| Quantity per Row | 4 |
| Recommended Ribbon | i75-R6000, IP-R6000, R6000 |
| Recommended Ribbon Series | R4400, R4900, R6000HF, R6200 |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant, Chemical-resistant, Corrosion-resistant, Humidity-resistant, UV-resistant, Weather-resistant |
| Ribbon Series | R6000HF, R4400, R4900, R6200 |
| SAP B-Number | B-430 |
| SAP Local Description | THT-149-430-10 |
| Service Temperature Range (°C) | -70 °C - 100 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -94 °F - 212 °F |
| Shape | Square |
| Smart Cell | No |
| Surface | For smooth surfaces |
| Thickness (imperial) | 0.003 in |
| Thickness (metric) | 0.076 mm |
| Total Quantity | 10000 |
| Trade Name | WorkHorse |
| Vertical Repeat (imperial) | 0.625 in |
| Vertical Repeat (metric) | 15.88 mm |
| Web Width (imperial) | 2.5 in |
| Web Width (metric) | 63.50 mm |
| Width (imperial) | 0.5 in |
| Width (metric) | 12.70 mm |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |