Brady 0.9" x 0.9" Microscope Slide Laboratory Label - THT-164-481-3
Brady 0.9" x 0.9" Microscope Slide Laboratory Label - THT-164-481-3Brady$266.91
No reviews have been added for this product.
Brady
Get high performance in the harshest lab environments. These polyester labels withstand the slide staining process with Xylene, Ethanol, Toluene and more, and remain scannable.
| Part Number | THT-164-481-2.5-SC |
| Product Number | 112495 |
| UPC | 662820915270 |
| UOM | Pack of 2500 Labels |
| Brand Name | Brady |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Application | Healthcare and Hospital Labeling, General Identification, Laboratory Labeling |
| Brady Material Number | B-481 |
| Color | White |
| Compatible Surface Types | Glass |
| Continuous or Die-cut | Die-cut |
| Core Diameter (imperial) | 1 in |
| Core Diameter (metric) | 25.40 mm |
| Corner Type | Rounded |
| Dimensions (imperial) | 0.9 in H x 0.9 in W |
| Dimensions (metric) | 22,86 mm (W) x 22,86 mm (H) |
| Enables Industry Compliance (North America) | ASTM D 1000, ASTM D 2979 |
| Finish | Satin |
| Height (imperial) | 0.9 in |
| Height (metric) | 22.86 mm |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor Use |
| Lab Application | Slides |
| Lab Environment | Freezer, Hot Water Bath (100°C), Liquid Nitrogen |
| Label Properties | Chemical Resistant, Low Temperature, Harsh Environment, Permanent Adhesive |
| Label/Tape Size (imperial) | 0.9 in H x 0.9 in W |
| Label/Tape Size (metric) | 22.86 mm H x 22.86 mm W |
| Material | StainerBondz Polyester |
| Material Properties | Chemical-resistant |
| Material Type | Polyester |
| Maximum Service Temperature (°C) | 130 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 266 °F |
| Minimum Service Temperature (°C) | -80 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -112 °F |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Label |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Printer Compatibility | BBP11, BBP12, THT 1 in Core Printers |
| Printer and Label Applications | Laboratory |
| Printer supply or Pre-printed | Printer supply |
| Quantity per Roll | 2500 |
| Quantity per Row | 1 |
| Recommended Ribbon | R6413 |
| Recommended Ribbon Series | R6400 |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant, Chemical-resistant, Humidity-resistant |
| Ribbon Series | R6400 |
| SAP B-Number | B-481 |
| SAP Local Description | THT-164-481-2.5-SC, 2 ROLLS/PKG |
| Service Temperature Range (°C) | -80 °C - 130 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -112 °F - 266 °F |
| Shape | Square |
| Smart Cell | No |
| Surface | For smooth surfaces |
| Thickness (imperial) | 0.0036 in |
| Thickness (metric) | 0.0914 mm |
| Total Quantity | 2500 |
| Trade Name | StainerBondz |
| Vertical Repeat (imperial) | 1 in |
| Vertical Repeat (metric) | 25.40 mm |
| Web Width (imperial) | 1.1 in |
| Web Width (metric) | 27.94 mm |
| Width (imperial) | 0.9 in |
| Width (metric) | 22.86 mm |
| Contains CA PROP 65 Substance | Yes Contains-Label not req. |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |
Brady
Get high performance in the harshest lab environments. These polyester labels withstand the slide staining process with Xylene, Ethanol, Toluene and more, and remain scannable.
| Part Number | THT-164-481-2.5-SC |
| Product Number | 112495 |
| UPC | 662820915270 |
| UOM | Pack of 2500 Labels |
| Brand Name | Brady |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Application | Healthcare and Hospital Labeling, General Identification, Laboratory Labeling |
| Brady Material Number | B-481 |
| Color | White |
| Compatible Surface Types | Glass |
| Continuous or Die-cut | Die-cut |
| Core Diameter (imperial) | 1 in |
| Core Diameter (metric) | 25.40 mm |
| Corner Type | Rounded |
| Dimensions (imperial) | 0.9 in H x 0.9 in W |
| Dimensions (metric) | 22,86 mm (W) x 22,86 mm (H) |
| Enables Industry Compliance (North America) | ASTM D 1000, ASTM D 2979 |
| Finish | Satin |
| Height (imperial) | 0.9 in |
| Height (metric) | 22.86 mm |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor Use |
| Lab Application | Slides |
| Lab Environment | Freezer, Hot Water Bath (100°C), Liquid Nitrogen |
| Label Properties | Chemical Resistant, Low Temperature, Harsh Environment, Permanent Adhesive |
| Label/Tape Size (imperial) | 0.9 in H x 0.9 in W |
| Label/Tape Size (metric) | 22.86 mm H x 22.86 mm W |
| Material | StainerBondz Polyester |
| Material Properties | Chemical-resistant |
| Material Type | Polyester |
| Maximum Service Temperature (°C) | 130 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 266 °F |
| Minimum Service Temperature (°C) | -80 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -112 °F |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Label |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Printer Compatibility | BBP11, BBP12, THT 1 in Core Printers |
| Printer and Label Applications | Laboratory |
| Printer supply or Pre-printed | Printer supply |
| Quantity per Roll | 2500 |
| Quantity per Row | 1 |
| Recommended Ribbon | R6413 |
| Recommended Ribbon Series | R6400 |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant, Chemical-resistant, Humidity-resistant |
| Ribbon Series | R6400 |
| SAP B-Number | B-481 |
| SAP Local Description | THT-164-481-2.5-SC, 2 ROLLS/PKG |
| Service Temperature Range (°C) | -80 °C - 130 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -112 °F - 266 °F |
| Shape | Square |
| Smart Cell | No |
| Surface | For smooth surfaces |
| Thickness (imperial) | 0.0036 in |
| Thickness (metric) | 0.0914 mm |
| Total Quantity | 2500 |
| Trade Name | StainerBondz |
| Vertical Repeat (imperial) | 1 in |
| Vertical Repeat (metric) | 25.40 mm |
| Web Width (imperial) | 1.1 in |
| Web Width (metric) | 27.94 mm |
| Width (imperial) | 0.9 in |
| Width (metric) | 22.86 mm |
| Contains CA PROP 65 Substance | Yes Contains-Label not req. |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |