Brady 0.9" x 0.9" Microscope Slide Laboratory Label - THT-141-481-1.5-SC
Brady 0.9" x 0.9" Microscope Slide Laboratory Label - THT-141-481-1.5-SCBrady$154.72
No reviews have been added for this product.
Brady
Brady
Get high performance in the harshest lab environments. These polyester labels withstand the slide staining process with Xylene, Ethanol, Toluene and more, and remain scannable.
| Part Number | THT-141-481-3 |
| Product Number | 108240 |
| UPC | 662820895985 |
| UOM | Roll of 3000 Labels |
| Brand Name | Brady |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Application | Laboratory Labeling |
| Brady Material Number | B-481 |
| Color | White |
| Compatible Surface Types | Glass |
| Continuous or Die-cut | Die-cut |
| Core Diameter (imperial) | 3 in |
| Core Diameter (metric) | 76.20 mm |
| Corner Type | Rounded |
| Dimensions (imperial) | 0.9 in H x 0.9 in W |
| Dimensions (metric) | 22,86 mm (W) x 22,86 mm (H) |
| Enables Industry Compliance (North America) | ASTM D 1000, ASTM D 2979 |
| Finish | Satin |
| Format | IP Enabled |
| Height (imperial) | 0.9 in |
| Height (metric) | 22.86 mm |
| Horizontal Repeat (imperial) | 1 in |
| Horizontal Repeat (metric) | 25.40 mm |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor Use |
| Lab Application | Slides |
| Lab Environment | Freezer, Hot Water Bath (100°C), Liquid Nitrogen |
| Label Properties | Harsh Environment, Permanent Adhesive |
| Label/Tape Size (imperial) | 0.9 in H x 0.9 in W |
| Label/Tape Size (metric) | 22.86 mm H x 22.86 mm W |
| Material | StainerBondz Polyester |
| Material Properties | Chemical-resistant |
| Material Type | Polyester |
| Maximum Service Temperature (°C) | 130 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 266 °F |
| Minimum Service Temperature (°C) | -80 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -112 °F |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Label |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Printer Compatibility | BBP81, i5100, i6100, i7100, i7500, PR Plus, IP Series, THT 3 in Core Printers |
| Printer and Label Applications | Laboratory |
| Printer supply or Pre-printed | Printer supply |
| Quantity per Roll | 3000 |
| Quantity per Row | 2 |
| Recommended Ribbon | i75-R6400, IP-R6400, R6400 |
| Recommended Ribbon Series | R6400 |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant, Chemical-resistant, Humidity-resistant |
| Ribbon Series | R6400 |
| SAP B-Number | B-481 |
| SAP Local Description | THT-141-481-3 |
| Service Temperature Range (°C) | -80 °C - 130 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -112 °F - 266 °F |
| Shape | Square |
| Smart Cell | No |
| Surface | For smooth surfaces |
| Thickness (imperial) | 0.0036 in |
| Thickness (metric) | 0.0914 mm |
| Total Quantity | 3000 |
| Trade Name | StainerBondz |
| Vertical Repeat (imperial) | 1 in |
| Vertical Repeat (metric) | 25.40 mm |
| Web Width (imperial) | 2.1 in |
| Web Width (metric) | 53.34 mm |
| Width (imperial) | 0.9 in |
| Width (metric) | 22.86 mm |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
Get high performance in the harshest lab environments. These polyester labels withstand the slide staining process with Xylene, Ethanol, Toluene and more, and remain scannable.
| Part Number | THT-141-481-3 |
| Product Number | 108240 |
| UPC | 662820895985 |
| UOM | Roll of 3000 Labels |
| Brand Name | Brady |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Application | Laboratory Labeling |
| Brady Material Number | B-481 |
| Color | White |
| Compatible Surface Types | Glass |
| Continuous or Die-cut | Die-cut |
| Core Diameter (imperial) | 3 in |
| Core Diameter (metric) | 76.20 mm |
| Corner Type | Rounded |
| Dimensions (imperial) | 0.9 in H x 0.9 in W |
| Dimensions (metric) | 22,86 mm (W) x 22,86 mm (H) |
| Enables Industry Compliance (North America) | ASTM D 1000, ASTM D 2979 |
| Finish | Satin |
| Format | IP Enabled |
| Height (imperial) | 0.9 in |
| Height (metric) | 22.86 mm |
| Horizontal Repeat (imperial) | 1 in |
| Horizontal Repeat (metric) | 25.40 mm |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor Use |
| Lab Application | Slides |
| Lab Environment | Freezer, Hot Water Bath (100°C), Liquid Nitrogen |
| Label Properties | Harsh Environment, Permanent Adhesive |
| Label/Tape Size (imperial) | 0.9 in H x 0.9 in W |
| Label/Tape Size (metric) | 22.86 mm H x 22.86 mm W |
| Material | StainerBondz Polyester |
| Material Properties | Chemical-resistant |
| Material Type | Polyester |
| Maximum Service Temperature (°C) | 130 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 266 °F |
| Minimum Service Temperature (°C) | -80 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -112 °F |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Label |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Printer Compatibility | BBP81, i5100, i6100, i7100, i7500, PR Plus, IP Series, THT 3 in Core Printers |
| Printer and Label Applications | Laboratory |
| Printer supply or Pre-printed | Printer supply |
| Quantity per Roll | 3000 |
| Quantity per Row | 2 |
| Recommended Ribbon | i75-R6400, IP-R6400, R6400 |
| Recommended Ribbon Series | R6400 |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant, Chemical-resistant, Humidity-resistant |
| Ribbon Series | R6400 |
| SAP B-Number | B-481 |
| SAP Local Description | THT-141-481-3 |
| Service Temperature Range (°C) | -80 °C - 130 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -112 °F - 266 °F |
| Shape | Square |
| Smart Cell | No |
| Surface | For smooth surfaces |
| Thickness (imperial) | 0.0036 in |
| Thickness (metric) | 0.0914 mm |
| Total Quantity | 3000 |
| Trade Name | StainerBondz |
| Vertical Repeat (imperial) | 1 in |
| Vertical Repeat (metric) | 25.40 mm |
| Web Width (imperial) | 2.1 in |
| Web Width (metric) | 53.34 mm |
| Width (imperial) | 0.9 in |
| Width (metric) | 22.86 mm |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |