Brady 0.65" x 0.2" Circuit Board Label - THT-14-776-10
Brady 0.65" x 0.2" Circuit Board Label - THT-14-776-10Brady$578.57
Brady
B-459 Polyester from Brady® is designed for applications such as rating plates that use high quality barcodes and graphics.
| Part Number | THT-14-459-10 |
| Product Number | 30291 |
| UPC | 662820302919 |
| UOM | Roll of 10000 Labels |
| Brand Name | Brady |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| After Process | Yes, this material will work with this application |
| Application | Component and Equipment Labeling, Inventory and Inspection Labeling |
| Approval/Compliance (EMEA) | UL Recognised |
| Board Application | Through Hole Technology - Top, After Process |
| Brady Material Number | B-459 |
| Color | White |
| Compatible Surface Types | High Surface Energy |
| Continuous or Die-cut | Die-cut |
| Core Diameter (imperial) | 3 in |
| Core Diameter (metric) | 76.20 mm |
| Corner Type | Rounded |
| Dimensions (imperial) | 0.2 in H x 0.65 in W |
| Dimensions (metric) | 16,51 mm (W) x 5,08 mm (H) |
| Enables Industry Compliance (North America) | ASTM B 117, ASTM D 1000, ASTM D 2979, ASTM G 155, UL Recognized |
| Finish | Matte |
| Format | IP Enabled |
| Height (imperial) | 0.2 in |
| Height (metric) | 5.08 mm |
| Horizontal Repeat (imperial) | 0.7 in |
| Horizontal Repeat (metric) | 17.78 mm |
| Industry Compliance UL | UL969 |
| Label Properties | Harsh Environment, Permanent Adhesive |
| Label/Tape Size (imperial) | 0.2 in H x 0.65 in W |
| Label/Tape Size (metric) | 5.08 mm H x 16.51 mm W |
| Material | Polyester |
| Material Type | Polyester |
| Maximum Service Temperature (°C) | 100 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 212 °F |
| Minimum Service Temperature (°C) | -40 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -40 °F |
| Performance Characteristics | Abrasion resistance, Fuel/Oil resistance, High heat resistance, Low temperature resistance, Solvent/Chemical resistance |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Label |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Printer Compatibility | BBP81, i5100, i6100, i7100, i7500, PR Plus, IP Series, THT 3 in Core Printers |
| Printer and Label Applications | General Identification |
| Printer supply or Pre-printed | Printer supply |
| Quantity per Roll | 10000 |
| Quantity per Row | 4 |
| Recommended Ribbon | i75-R6002, IP-R6002, R6002 |
| Recommended Ribbon Series | R4400, R4900, R6000HF |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant, Chemical-resistant, Corrosion-resistant, Humidity-resistant, UV-resistant, Weather-resistant |
| Ribbon Series | R6000HF |
| SAP B-Number | B-459 |
| SAP Local Description | THT-14-459-10 |
| Service Temperature Range (°C) | -40 °C - 100 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -40 °F - 212 °F |
| Shape | Rectangle |
| Smart Cell | No |
| Surface | For smooth surfaces |
| Surface Mount Technology SMT | No, this material does not work with this application |
| Thickness (imperial) | 0.0031 in |
| Thickness (metric) | 0.079 mm |
| Through Hole Technology | Top: Yes. In extreme high temperatures, testing of this material is recommended, Bottom: No |
| Total Quantity | 10000 |
| Trade Name | WorkHorse |
| Vertical Repeat (imperial) | 0.3 in |
| Vertical Repeat (metric) | 7.62 mm |
| Web Width (imperial) | 2.95 in |
| Web Width (metric) | 74.93 mm |
| Width (imperial) | 0.65 in |
| Width (metric) | 16.51 mm |
| Contains CA PROP 65 Substance | Yes Contains-Label not req. |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | No - Does not contain |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |
Brady
B-459 Polyester from Brady® is designed for applications such as rating plates that use high quality barcodes and graphics.
| Part Number | THT-14-459-10 |
| Product Number | 30291 |
| UPC | 662820302919 |
| UOM | Roll of 10000 Labels |
| Brand Name | Brady |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| After Process | Yes, this material will work with this application |
| Application | Component and Equipment Labeling, Inventory and Inspection Labeling |
| Approval/Compliance (EMEA) | UL Recognised |
| Board Application | Through Hole Technology - Top, After Process |
| Brady Material Number | B-459 |
| Color | White |
| Compatible Surface Types | High Surface Energy |
| Continuous or Die-cut | Die-cut |
| Core Diameter (imperial) | 3 in |
| Core Diameter (metric) | 76.20 mm |
| Corner Type | Rounded |
| Dimensions (imperial) | 0.2 in H x 0.65 in W |
| Dimensions (metric) | 16,51 mm (W) x 5,08 mm (H) |
| Enables Industry Compliance (North America) | ASTM B 117, ASTM D 1000, ASTM D 2979, ASTM G 155, UL Recognized |
| Finish | Matte |
| Format | IP Enabled |
| Height (imperial) | 0.2 in |
| Height (metric) | 5.08 mm |
| Horizontal Repeat (imperial) | 0.7 in |
| Horizontal Repeat (metric) | 17.78 mm |
| Industry Compliance UL | UL969 |
| Label Properties | Harsh Environment, Permanent Adhesive |
| Label/Tape Size (imperial) | 0.2 in H x 0.65 in W |
| Label/Tape Size (metric) | 5.08 mm H x 16.51 mm W |
| Material | Polyester |
| Material Type | Polyester |
| Maximum Service Temperature (°C) | 100 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 212 °F |
| Minimum Service Temperature (°C) | -40 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -40 °F |
| Performance Characteristics | Abrasion resistance, Fuel/Oil resistance, High heat resistance, Low temperature resistance, Solvent/Chemical resistance |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Label |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Printer Compatibility | BBP81, i5100, i6100, i7100, i7500, PR Plus, IP Series, THT 3 in Core Printers |
| Printer and Label Applications | General Identification |
| Printer supply or Pre-printed | Printer supply |
| Quantity per Roll | 10000 |
| Quantity per Row | 4 |
| Recommended Ribbon | i75-R6002, IP-R6002, R6002 |
| Recommended Ribbon Series | R4400, R4900, R6000HF |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant, Chemical-resistant, Corrosion-resistant, Humidity-resistant, UV-resistant, Weather-resistant |
| Ribbon Series | R6000HF |
| SAP B-Number | B-459 |
| SAP Local Description | THT-14-459-10 |
| Service Temperature Range (°C) | -40 °C - 100 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -40 °F - 212 °F |
| Shape | Rectangle |
| Smart Cell | No |
| Surface | For smooth surfaces |
| Surface Mount Technology SMT | No, this material does not work with this application |
| Thickness (imperial) | 0.0031 in |
| Thickness (metric) | 0.079 mm |
| Through Hole Technology | Top: Yes. In extreme high temperatures, testing of this material is recommended, Bottom: No |
| Total Quantity | 10000 |
| Trade Name | WorkHorse |
| Vertical Repeat (imperial) | 0.3 in |
| Vertical Repeat (metric) | 7.62 mm |
| Web Width (imperial) | 2.95 in |
| Web Width (metric) | 74.93 mm |
| Width (imperial) | 0.65 in |
| Width (metric) | 16.51 mm |
| Contains CA PROP 65 Substance | Yes Contains-Label not req. |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | No - Does not contain |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |
No reviews have been added for this product.